Rekreasyonel farkındalığın kişisel gelişim yönelimi ve anlamlı yaşama etkisi
The effect of recreational awareness on personal development orientation and meaningful life
- Tez No: 1011760
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ATÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, rekreasyonel farkındalık ile kişisel gelişim arasındaki ilişki ve anlamlı yaşam üzerindeki etkisi incelenmiştir. Rekreatif aktivitelerin, bireylerin kişisel gelişimlerini destekleme potansiyeli ve anlamlı bir yaşam sürme yönündeki katkıları, özellikle bireylerin yaşamlarına anlam ve amaç kazandırma arayışında oldukları bir bağlamda önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu aktiviteler, bireylerin psikolojik ve duygusal iyilik hallerini geliştirerek, anlamlı bir yaşam deneyiminin temel unsurlarını güçlendirmelerine imkan tanıyabilir. Araştırma, ilişkisel tarama modeliyle tasarlanmış olup, 18 yaş ve üzeri, farklı sosyo-demografik özelliklere sahip 428 katılımcıdan oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları arasında, katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla hazırlanan kişisel bilgi formu ve“Rekreasyonel Farkındalık”,“Kişisel Gelişim Yönelimi”ile“Anlamlı Yaşam”ölçekleri yer almaktadır. Verilerin analizi için parametrik testler (t-testi, ANOVA, regresyon) ve nonparametrik testler (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H) kullanılmış, değişkenler arasındaki ilişkiler ve etkiler korelasyon ve regresyon analizleriyle incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, tüm değişkenler ve alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Regresyon analizleri, rekreasyonel farkındalığın, kişisel gelişim yönelimi ve anlamlı yaşam üzerinde anlamlı ve pozitif bir etki yarattığını göstermektedir (p < 0,001). Ayrıca, kişisel gelişim yöneliminin anlamlı yaşam düzeyini anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between recreational awareness and personal development, as well as its impact on meaningful living. Recreational activities hold significant potential to support individuals' personal development and contribute to meaningful living, particularly in a context where individuals seek to bring meaning and purpose to their lives. These activities can enable individuals to strengthen the fundamental elements of a meaningful life experience by improving their psychological and emotional well-being. The research was designed using a correlational survey model and conducted on a sample of 428 participants aged 18 and over with different socio-demographic characteristics. Data collection tools included a personal information form designed to determine participants' demographic information and the“Recreational Awareness,”“Personal Development Orientation,”and“Meaningful Life”scales. Parametric tests (t-test, ANOVA, regression) and nonparametric tests (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H) were used for data analysis, and the relationships and effects between variables were examined using correlation and regression analyses. According to the findings, significant and positive relationships were found between all variables and their sub-dimensions. Regression analyses show that recreational awareness has a significant and positive effect on personal development orientation and meaningful life (p < 0.001). Furthermore, it was concluded that personal development orientation significantly predicts the level of meaningful life.