Oracle veritabanı yönetim sistemi ve bazı uygulamaları
Oracle database management system and some applications
- Tez No: 83010
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN DEMİRALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ORACLE VERITABANI YÖNETİM SİSTEMİ VE BAZI UYGULAMALARI ÖZET Oracle Web Uygulama Sunucusu, Oracle' in internet uygulamaları için temel oluşturmaktadır. Network Computing Architecture(NCA) uygulamaları Web sunucusu üzerinde yapılmaktadır. İnternet tabanlı uygulamaların bir bakıma dağıtık uygulamalar olması, Web tabanlı uygulamaları da beraberinde getirmektedir. İşte Oracle- Web Tabanlı Sanal Sipariş Servisi, Oracle Web Uygulama Sunucusu kullanılarak hazırlanmış, 3 Mü sıralı mimariyi esas alan bir çözüm olarak düşünülmelidir. Sistemin geliştirilmesinde arka ofis programlan için Dev/2000 Forms Designer kullanılmıştır. Ayrıca raporlama amaçlı olarak yine Oracle' in Dev/2000 Reports ve Graphics Designer araçlarından yararlanılmıştır. Web üzerinde kullanılan programlar PL/SQL kartuşunda yer alan özellikle htp ve htf paketleri komutlarını içermektedir. Sistem İTÜ kampüsünde yer alan kitapçı, kafeterya, spor malzemeleri mağazası gibi kuruluşlarca kullanabilecek, insanların internet üzerinden erişerek bu satış noktalarına sipariş verebilecekleri ve klasik sanal mağazacılık anlayışının dışında bir çeşit üyelik klübü gibi düşünülebilir, yani üyelik sistemi cari hesap izleme söz konusudur. Aynı zamanda sistemin zamanla müşterilerini tanıması ilgi alanlarını belirleyerek uygun satış politikaları ile çeşitli yaklaşımlarda bulunabilmesi hedeflenmiştir. Promosyon ve kredilendirme sistemi gibi ilave özelliklerle zenginleştirilmiş olan sistem üzerinde arka ofiste raporlamanın yapılabileceği gibi, Web üzerinde de raporlama olasıdır. Oracle veritabanı sisteminin Linux üzerinde kurulumu farklı yöntemlerle mümkün olmaktadır. Linux'un İBCS2 portu SCO Unix binary kodlarını Linux formatına çeviren bir arka plan işlemidir. Oracle' in SCO Unix versiyonunun Linux üzerine bu emulasyon kullanılarak kurulumu olasıdır. Bütün bunlara ek olarak Oracle firması tarafından Linux üzerinde çalışabilen bir sürüm de 1998 yılının Aralık ayında çıkarılmıştır. Bu sebepten dolayı bu ilk sürümle ilgili bilgiler bu çalışmada yer almamaktadır. Oracle güvenilirlik özelliği ile sürekli ön planda olan ilişkisel veritabanı sistemidir. Sistemi oluşturan en büyük nesne yapılan olarak tablo boşluklan göz önüne alınabilir. Veritabanında bulunan veriye erişim amacıyla bütün kullanıcılar tarafından paylaşılan ve arka planda çalışan işlemler kullanılmaktadır. Mimarinin geri alma bölgesi olarak da adlandınlan Rollback segmentleri henüz işleme görmemiş veri hareketlerinin bulunduğu bir ara bölgedir. Veritabanı üzerindeki nesnelerin büyüklüklerinin en anlamlı tahmini zaten var olan verilerle çalışarak yapılan analiz çalışmaları sayesinde yapılabilir. Oracle veritabanına bağlantı SQL*Net üzerinden yapılmaktadır. Bilinen standart Sql komutlan ile işlem görülebileceği gibi, program parçalannm PL/SQL blokları biçiminde yazılması ile de Sql'den koşturulmaları gündeme gelebilecektir. Bu sayede programlama sırasında Sql cümlelerinde göz ardı edilebilecek durumlann da karşılanabilmesi olasıdır. Dağıtık veritabanı özelliklerinin kullanılabilmesi için Oracle7 Distributed Option seçeneğinin kullanılıyor olması gerekmektedir. Bu seçenek sayesinde birbirini ağ üzerinden görebilen veya SQL*Net ile bağlanabilen bütün veritabanlan arasında iletişim sağlanabilmektedir. Veritabanlan arasında açıklık sağlayan eşanlamlar da oluşturulursa kullanıcı sorguladığı verinin hangi sunucudan geldiğinin farkında olmadan bilgiye erişebilecektir. Eğer Oracle' m viidistributed option yanında procedurel option seçeneği de kullanılıyorsa, bir tabloya her yeni kayıt eklanmesi işleminden sonra çalışan bir tetikleyici yardımıyla aynı kayıt uzak veritabanındaki tabloya da eklenebilir. Bununla birlikte veri kopyalama işlemleri için Oracle' in sunduğu güzel bir seçenek de snapshot kurulmasıdır. Uzak iki veritabanı arasındaki veritabanı bağı TCP/IP kullanan tnsüstener servisi kullanılarak yine SQL*Net üzerinden yapılmaktadır. vın
Özet (Çeviri)
ORACLE DATABASE MANAGEMENT SYSTEM AND SOME APPLICATIONS SUMMARY The Oracle Web Application Server is the basis for Oracle's use of the Internet. However, it is also much more than just a way to use the internet. The Oracle Web Application Server is a key piece of the Network Computing Architecture (NCA). Internet based applications are a type of distributed application, so that Oracle Web Application Server is ideally suited for Web based applications as well. So that Oracle-Web Based Order Service is designed by using Oracle Web Application Server on three-tiered architecture. While developing the system Oracle Dev/2000 Forms Designer is used for back office applications. Oracle's Dev/2000 Reports and Graphics Designer tools are also used for reporting. The programs on web are almost consists of htp and htf package functions of PL/SQL cartridge. System can be considered as a kind of a fun club which is used by the book stores, cafes or sport equipment markets, and people connects to them by the internet and gives their orders on the ITU campus. It's focused on that the system knows about its customers by the times and it can determine their interests, so it can approach them by suitable sales politics. Promotion and credit systems are added to system to make it more attractive. Internet based reporting and back office reporting styles are possible at the same time. It's possible to install Oracle database system to Linux operating system in several ways. İBCS2 port of linux is a background process which converts binary codes of SCO Unix calls to linux format. So that, it's possible to install Oracle's SCO Unix version to Linux by using this emulation. In addition to these alternatives Oracle released a version which works on Linux operating system on December 1998. For that reason this study does not include information on the first version. Oracle is a relational database system which is always considered with it's reliable functionality. Table spaces can be thought as the biggest objects which forms the system. Background processes, which are shared by all users, are used to the access the database. Rollback segments are a kind of region in which the transactions are stays before the commit process. The best estimation way of the size of the database objects can be done by analizing the data, already stored in database. Accessing to Oracle database can be done by using SQL*Net. Even thought standard Sql commands could also be used, program scripts could be writen in PL/SQL blocks format. So that, exception handling is possible on sql statements. Oracle7 Distributed Option must be available to use the distributed database functionality. By means of this option, communication can be established between the databases which are in the same network or reaches each other via SQL*Net. If synonyms are defined properly, users could query data without knowing that to which IXdatabase or server the data is belong to. If Oracle's procedural option is available with distributed option, after every data insert to a table a trigger is fired and the same record is inserted also to the remote database, automatically. Snapshots are also a great solution on data copying between databases. Database links between remote databases could be done by means of tnslistener service which uses TCP/IP over the SQL*Net.