İlişkisel veritabanları üzerinde bulanık sorgulama aracı
A Fuzzy query tool for relational database systems
  1. Tez No: 101213
  2. Yazar: CEM AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GAZANFER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
İLİŞKİSEL VERITABANLARI ÜZERİNDE BULANIK SORGULAMA ARACI ÖZET İnsanların bilgisayarla tanışmalarından itibaren geçen sürede teknolojik olarak çok büyük mesafe katedilmiştir. Günümüzde her alanda kullanılmaya başlanan bilgisayarlar, etkin, hızlı ve doğru sonuca ulaşmayı sağlayarak herkes için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Bilgiyi saklamak ve gerektiğinde hızlı biçimde bilgiye erişmek, bilgisayar kullanımının yoğun olduğu alanlarından biridir. Büyük veri kümelerinden, anlamlı ve ihtiyaca uygun bilginin çıkarımı giderek önem kazanmaktadır. Bunun hızlı ve hatasız yapılması da önemlidir. Bu tez çalışmasında; bulanık küme ve bulanık mantık'tan yararlanılarak, herhangi bir veritabanı üzerinde, dilsel sorgu cümleleriyle, bulanık sorgulama yapabilecek bir araç tasarlamak amaçlanmıştır. Geliştiren program, temel olarak iki fonksiyona sahiptir. Bunlar;. Bulanık olmayan veritabanlannı kullanabilen bulanık sorgulama aracı. Bulanık olmayan veya uzman bilgisi ile bulamklaştınlmış veritabanlan üzerinde bulanık kural çıkarım aracı. Bulanık olmayan veritabanlan üzerinde bulanık sorgulama aracı, bu tez çalışması çerçevesinde ele anlımrken; Bulanık kural çıkarımı aracı Sn. Cem Tutar 'm tez çalışması kapsamında incelenecektir. VI
Özet (Çeviri)
FUZZY QUERY TOOL FOR RELATIONAL DATABASES SUMMARY The explosive growth of many businesses, governments, and scientific databases has far outpaced our ability to interprete and digest this data, creating a need for a new generation of tools and techniques for automated and intelligent database analysis. The general idea of discovering“knowledge”in large amounts of data is both appealing and intutive, but technically it is significantly challenging and difTicult.Generally speaking, knowledge discovery in databases is considered to be the non-trivial extraction of implicit, previously unknown, and potentially useful information from data. Basically, in querying which is presumably the most important aspect of the use of DBMSs users are often interested in answers to imprecisely specified questions that are natural to humans but strange to the machine. For instance, in case of an employees' database the user may wish to retrieve“all younger muchbetter than average paid employees”and such a query, that is easily comprehensible and natural to the human, is inconsistent with conventional ( precise ) querying languages. In this thesis, a fuzzy query tool for relational and non-fuzzy database systems were developed. IBM VisualAge for Java is used for developing this program. Java programming language has object oriented technology. Object oriented programming is used in this application. Java is most the popular language today and it will be in the future. It uses jdbc-odbc bridge for database access. The program has two primary part, fuzzification and querying. First of all, the user defines fiızzy sets for selected table of database. After this, the query is run according to that definition. Ml