The student roots of resistance: San Francisco State University and the Occupation of Alcatraz Island (1966-1971)
Direnişin öğrenci kökeni: San Francisco Eyalet Üniversitesi ve Alcatraz Adası İşgali (1966-1971)
  1. Tez No: 1012131
  2. Yazar: ÖYKÜ DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OWEN ROBERT MILLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu tez 1969'da başlayıp 1971'de biten Alcatraz Adası'nın işgalini San Francisco Körfez Bölgesi'ndeki öğrenci aktivizminin doğrudan bir ürünü olarak incelemektedir. Özellikle 1950'ler ve 1960'larda federal tehcir yasaları ve programları binlerce Kızılderiliyi kent merkezlerine yerleştirdi. San Francisco'daki Kızılderili Merkezi'nin yanması, bu topluluğun toplanabileceği bir yer kalmamasına yol açtı ve bu durum yeni direniş platformları arayışını tetikledi. Bu araştırma, San Francisco Eyalet Üniversitesi'ndeki grevler sırasında Kızılderili öğrencilerin Black Student Union (Siyah Öğrenci Birliği) ve Third World Liberation Front (Üçüncü Dünya Kurtuluş Cephesi) ile birlikte kazandıkları taktiksel deneyimi inceliyor. Tez aynı zamanda bahsi geçen öğrenci gruplarının manifestoları ile Alcatraz Bildirisi'nin karşılaştırmalı analizi aracılığıyla birleşik bir direniş çerçevesi ortaya konuyor. Öğrenci aktivistler düzenledikleri eylemlerde özerk eğitim alanlarının oluşturulması, toplumun erişiminin sınırlarının kalkması ve yapısal finansman gibi temel hedefleri paylaşıyorlardı. Alcatraz işgali ise bu kampüs taleplerinin bölgesel bir uzantısıydı. Kızılderili öğrenciler, federal araziyi ele geçirmek için üniversite kaynaklarını ve örgütsel stratejileri yeniden yorumladılar. Fiziksel ele geçirme girişimi, lojistik aksaklıklar ve kurumsal sermaye eksikliği nedeniyle sonunda başarısız olsa da, önemli bir siyasi zafer kazandırdı. Öğrenciler federal hükümeti, kabilelerin kendi hayatlarını yönetebilmeleri için izledikleri tehcir politikasından vazgeçmeye zorladı. Bu tez Alcatraz işgalinin, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin seyrini kalıcı olarak değiştiren başarılı bir öğrenci hareketi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the occupation of Alcatraz Island, which took place between 1969 and 1971, as a direct product of student activism in the San Francisco Bay Area. During the 1950s and 1960s, federal relocation acts and programs displaced thousands of Native Americans into urban centers. The burning of the American Indian Center in San Francisco left this community without a place to gather, which prompted a search for new platforms of resistance. This research explores how Native students gained tactical experience alongside the Black Student Union and the Third World Liberation Front during the strikes at San Francisco State College. Through a comparative analysis of the manifestos from these student groups and the Alcatraz Proclamation, this study shows a unified framework of resistance. The activists shared core goals, such as the creation of autonomous educational spaces, unrestricted community access, and structural funding. The occupation of Alcatraz was a territorial extension of these campus demands. Native students repurposed university resources and organizational strategies to claim federal land. While the physical takeover eventually collapsed due to logistical failures and a lack of institutional capital, it secured a major political victory. The students forced the federal government to abandon its policy of termination in favor of tribal self-determination. This thesis demonstrates that the occupation of Alcatraz was a successful student movement that permanently altered the course of United States history.