Lisansüstü gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerinin eğitim öğretim sürecinde yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Problems experienced by gradute gastronomy and culinary arts students in the education and training process and proposed solutions
- Tez No: 1012160
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de özellikle son yıllarda gastronominin popüler hale gelmesi, gastronomi ve mutfak sanatları eğitimine yönelik talebin artmasını sağlamıştır. Lisansüstü düzeyde gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi veren programların sayısı da artmıştır. Araştırmada, lisansüstü gastronomi ve mutfak sanatları öğrencilerinin eğitim öğretim sürecinde karşılaştıkları sorunların belirlenmesi ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde lisansüstü gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi gören 45 öğrencinin katıldığı ve Delphi tekniğinin kullanıldığı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Delphi turları sonucunda; tez sürecinde yönlendirme yetersizliği, danışmanla yetersiz iletişim ve tez döneminde yalnızlık en öncelikli sorun alanları olarak belirlenmiştir. Bu aksaklıkların giderilmesine yönelik uygulama olanaklarının genişletilmesi, danışmanlık süreçlerinin yapılandırılması ve veri tabanı erişiminin artırılması önerileri üzerinde güçlü bir uzlaşı sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, lisansüstü gastronomi ve mutfak sanatları eğitiminin tez sürecinde öğrencilerle daha fazla iletişim kurulması, danışmanlarla daha sık görüşmeler yapılması ve tez sürecine ilişkin daha detaylı bilgilendirme sağlanması temel gereklilikler olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing popularity of gastronomy in Turkey, especially in recent years, has led to a rise in demand for gastronomy and culinary arts education. The number of postgraduate programs offering gastronomy and culinary arts education has also increased. This research aims to identify the problems faced by postgraduate gastronomy and culinary arts students during their education and to develop solutions to these problems. In this context, a study was conducted at Nevşehir Hacı Bektaş Veli University with 45 postgraduate students studying gastronomy and culinary arts, using the Delphi technique. The Delphi tours revealed that insufficient guidance during the thesis process, inadequate communication with advisors, and loneliness during the thesis period were the most pressing problem areas. A strong consensus was reached on expanding practical opportunities to address these shortcomings, structuring advisory processes, and increasing database access. Based on these results, it is suggested that postgraduate gastronomy and culinary arts education should prioritize increased communication with students during the thesis process, more frequent meetings with advisors, and more detailed information about the thesis process.