Dijital retorik modeli: Yeni medya araçlarında ikna ve algı yönetimi
The digital rhetoric model: Persuasion and perception management in new media environments
  1. Tez No: 1012197
  2. Yazar: YILDIZ ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR MURATOĞLU PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Bilim Dalı
Özet
Retorik, Antik Çağlardan bu yana bireylerin algılarını şekillendirmek ve ikna süreçlerini yönlendirmek amacıyla kullanılan temel bir iletişim pratiğidir. Günümüzde bu pratik, yeni medya ortamlarında dijital bir boyut kazanmış; içerik üreticileri görünürlük sağlamak, etkileşim oluşturmak ve hedef kitlelerin tutumlarını yönlendirmek amacıyla çeşitli retorik stratejilerden yararlanmaya başlamıştır. Bu doktora çalışması, dijital retorik çerçevesinde yeni medya ortamlarında kullanılan ikna ve algı yönetimi stratejilerini incelemekte; kullanıcıların sosyal medya içerikleriyle karşılaşma süreçlerinde hangi retorik unsurlarla etkileşime girdiğini ve bu süreçlerin algı ile tutum oluşumunu nasıl etkilediğini analiz etmekte, aynı zamanda YouTube içerik üreticilerinin oluşturdukları videolarda hangi retorik stratejileri kullandıklarını ortaya koymaktadır. Çalışmanın kuramsal temeli, Aristoteles'in ethos–pathos–logos kavramları ile Cialdini'nin ikna ilkeleri başta olmak üzere; tutum değişikliği ve bilişsel işlemleme modelleri (Hovland, Greenwald, Petty & Cacioppo, Chaiken), sosyal yargı ve denge kuramları (Sherif, Heider, Festinger), işlevselci yaklaşım (Katz), beklenti–değer modeli (Vroom) ve algı kuramlarına (Gestalt, çerçeveleme, seçici algı) dayanmaktadır. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş; alımlama boyutunda yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, üretim boyutunda ise YouTube'da belirlenen beş kanala ait toplam 25 video nitel içerik analiziyle incelenmiştir. Bulgular, dijital retoriğin doğrusal bir gönderici–mesaj–alıcı modeliyle açıklanamayacağını; üretim, algoritmik aracılık ve alımlama katmanlarından oluşan döngüsel bir yapı içinde işlediğini göstermektedir. Bu doğrultuda, dijital retorik süreçlerini platform mimarisi, algoritmik görünürlük ve kullanıcı geri besleme mekanizmalarıyla birlikte ele alan bütüncül ve katmanlı bir dijital retorik modeli önerilmektedir. Çalışma, dijital algı ve ikna süreçlerinin iletişim, teknoloji ve toplumsal yapı bağlamında bütüncül biçimde değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Rhetoric has been a fundamental communicative practice since Antiquity, employed to shape perceptions and guide persuasive processes. In contemporary contexts, this practice has acquired a digital dimension within new media environments; content creators increasingly employ rhetorical strategies to enhance visibility, generate engagement, and influence the attitudes of target audiences. This doctoral study examines persuasion and perception management strategies employed in new media through the lens of digital rhetoric. It analyzes the rhetorical elements users encounter when engaging with social media content and explores how these elements influence perception formation and attitude construction. The theoretical framework of the study draws primarily on Aristotle's concepts of ethos, pathos, and logos and Cialdini's principles of persuasion. It is further grounded in attitude change and cognitive processing models (Hovland, Greenwald, Petty & Cacioppo, Chaiken), social judgment and balance theories (Sherif, Heider, Festinger), the functionalist approach (Katz), expectancy–value theory (Vroom), and perception theories (Gestalt, framing, and selective perception). A qualitative research design was adopted. In the reception dimension, semi-structured in-depth interviews were conducted to examine users' interaction experiences with new media content. In the production dimension, a total of 25 videos from five selected YouTube channels were analyzed through qualitative content analysis. Findings indicate that digital rhetoric cannot be adequately explained through a linear sender–message–receiver model. Instead, it operates through a cyclical structure composed of production, algorithmic mediation, and reception layers. Accordingly, this study proposes a holistic and layered model that considers digital rhetorical processes alongside platform architecture, algorithmic visibility, and user feedback mechanisms. The study demonstrates that digital persuasion processes must be evaluated comprehensively within the broader context of communication, technology, and social structure.