Hemşirelikte mesleğe bağlılık ölçeğinin işaretleme yöntemi ve ROC analizi ile kesme puanının belirlenmesi
Determining the cut-off score of the nursing professional commitment scale using bookmark method and ROC analysis
  1. Tez No: 1012196
  2. Yazar: SİBEL URLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL DEHA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
Özet
Hemşirelik alanında mesleğe bağlılığın izlenmesi, işten ayrılma niyetinin önlenmesi ve kurumsal insan kaynakları planlaması açısından önemli bir aşamadır. Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği (HMBÖ), bu yapıyı ölçmek için yaygın biçimde kullanılan araçlardan biri olmasına karşın, ölçek için sistematik bir standart belirleme çalışması yapılmamış ve kesme puanı önerilmemiştir. Bu durum, ölçekten elde edilen puanların düşük ya da yüksek bağlılık biçiminde sınıflandırılarak mesleki destek programlarına dönüştürülmesini güçleştirmektedir. Bu eksiklikten hareketle araştırmada, HMBÖ için İşaretleme (Bookmark) Yöntemi ve ROC eğrisi analizi olmak üzere iki bağımsız standart belirleme yaklaşımı kullanılarak kesme puanı belirleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ankara ilinde bir devlet hastanesinde görev yapan 304 hemşire ve 13 uzman hemşire ile yürütülmüştür. Madde Tepki Kuramı varsayım testleri ve model karşılaştırmaları sonucunda Dereceli Tepki Modeli uygun model olarak belirlenmiştir. İşaretleme yöntemi uygulamasında uzman hemşirelerden alınan işaretleme kararlarına dayalı olarak düşük ve yüksek bağlılık eşikleri hesaplanmıştır. ROC analizi kapsamında Maslach Tükenmişlik Envanteri'nin Duygusal Tükenme ve Duyarsızlaşma alt boyutları dış ölçüt olarak kullanılmıştır. Yöntemler arası uyum incelendiğinde Bookmark yöntemi ile Duygusal Tükenme dış ölçütüne dayalı ROC analizi arasında neredeyse mükemmel düzeyde uyum saptanmıştır. Yakınsama ilkesi, kuramsal öncelik ve psikometrik üstünlük gerekçeleri birlikte değerlendirildiğinde HMBÖ için anlamlı ve savunulabilir bir nihai kesme puanı belirlenmiştir. Bu ölçekten 70 ve altında puan alan hemşireler düşük mesleğe bağlılık grubu olarak sınıflandırılabilmektedir. Araştırmanın bulguları, hemşirelik alanında insan kaynakları yönetimi ve mesleki destek programlarının planlanmasında işlevsel bir referans sunmaktadır.Elde edilen bulgular doğrultusunda Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği için savunulabilir ve uygulamada kullanılabilir bir nihai kesme puanı belirlenmiştir. Bu kesme puan, hemşirelerin mesleğe bağlılık düzeyini nesnel biçimde değerlendirmeye olanak tanımakta ve düşük bağlılık riski taşıyan bireylerin erken aşamada belirlenmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Monitoring professional commitment in nursing is a critical indicator for preventing turnover intentions and supporting institutional human resources planning. Although the Nursing Professional Commitment Scale (NPCS) is one of the widely used instruments for measuring this construct, no systematic standard-setting study has been conducted for the scale and no cut score has been proposed. This gap restricts the classification of scale scores into low and high commitment categories and their translation into professional support programs. Drawing on this gap, the present study conducted a cut-score determination study for the NPCS using two independent standard-setting approaches: the Bookmark Method and ROC curve analysis. The study was carried out with 304 nurses and 13 expert nurses working in a public hospital in Ankara. Item Response Theory assumption tests and model comparisons indicated that the Graded Response Model was the appropriate model. In the Bookmark application, low and high commitment thresholds were calculated based on the bookmark decisions of expert nurses. The Emotional Exhaustion and Depersonalization subscales of the Maslach Burnout Inventory were used as external criteria in the ROC analysis. Inter-method agreement analyses revealed nearly perfect agreement between the Bookmark Method and ROC analysis with Emotional Exhaustion as the external criterion. Considered together, the principles of convergence, theoretical priority, and psychometric superiority yielded a meaningful and defensible final cut score for the NPCS. Nurses scoring at or below this cut score can be classified as the low professional commitment group. The findings provide a functional reference for human resources management and professional support programs in the field of nursing. In line with findings, a defensible and practically applicable final cut score has been established for the Nursing Professional Commitment Scale. This cut score enables an objective evaluation of nurses professional commitment levels and facilitates the early identification of individuals at risk of low commitment.