Sanat eğitiminde yapay zeka konulu yurtiçi ve yurtdışında yapılmış olan lisansüstü tezlerin içerik analizi
Content analysis of national and international graduate theses on artificial intelligence in art education
  1. Tez No: 1012212
  2. Yazar: ERTÜRK TEKNECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENA SENGİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yapay zekâya yönelik yerli ve yabancı örneklerden seçili örnek tezlerdeki yapay zekâya yönelik yaklaşımlar incelenmektedir. Bunu yaparken aynı zamanda zaman içinde değişen sanat ve sanat eğitimi anlayışı, teknolojinin eğitime entegre edilmesine yönelik yaklaşımlar gibi alt başlıklar da incelemeye dahil edilmiştir. Yapay zekâ eğitsel bağlamda çift taraflı bir kılıç gibidir; bir yandan öğrenme süreçlerini görülmemiş biçimlerde hızlandırıp, bireyselleştirerek farklı bakış açıları sunarken, öte yandan bu nimetlerin aşırı kullanımında insanı insan yapan düşünme ve yaratma erkininin solması tehditi söz konusudur. Bu ikili yapı çeşitli kuram ve kuramcıların uzamında, teknolojinin dünyayı anlamamızda nasıl bir işlevi olduğuna yönelik yaklaşımların yapay zekâ ve eğitim üzerinden felsefi ve kuramsal okumaları ile sunulması hedeflenmiştir. Ayrıca sanat tarihinden çeşitli örneklerle sanat ve sanatçının rolü ve eğitimin tarih boyu geçirdiği süreç gibi konulara da değinilmiştir. Araştırma kapsamında incelenen tezlerin ötesinde hem nitel literatür analizi hem de çeşitli akademik kaynaklardan elde edilen, farklı araştırmaların değerlendirmeleri sentezlenerek sunulmuştur. Öğretmen ve öğrencilerin yaklaşan paradigma değişiminin eşiğinde karşılaşacakları sanat ve eğitime yönelik çeşitli faydalar ve tehditler bu doğrultuda alt başlıklar altında incelenmiştir. Onun yerine insanın yeni nesil bir dostu olarak düşünsel erkinin bir tamamlayıcısı olabileceği öne sürülmektedir. Her şeyde olduğu gibi teknolojinin değeri ona yönlendirilen öneme paraleldir. Sanat ise sadece nicel özelliklerin bir bütünü değil, sanatçının esansını anlamlı bir biçimde aktarmasıyla değerini kazanır. Bu bağlamda yapay zekâ, çağdaş sanat ve pedagojinin sınırlarını zorlayarak, insanla anlamlı bir etkileşime, varoluşa sahip olmasıyla kendini ve çevresinin potansiyelini yükseltebilecek bir imkan olarak değerlendirilmelidir. Bu yaklaşım doğrultusunda yapay zekânın sanat ve eğitim alanındaki yansımalarını inceleyen bu araştırma tamamlanmıştır. Bulgular, yapay zekâ destekli sanat eğitiminin üstün bir pedagojik potansiyel taşıdığı kadar bir o kadar farkındalık gerektiren bir alan olduğuna yönelik bir tablo sergilemektedir. Sonuç olarak, bu tezdeki hedeflenen bakış açısı yapay zekânın sanat ve eğitimdeki kullanımına yönelik objektif bir yaklaşım sunmayı hedeflemektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the approaches to artificial intelligence in theses selected from local and foreign examples are examined. In doing so, sub-headings such as the changing understanding of art and art education over time, approaches to integrating technology into education are also included in the analysis. Artificial intelligence is like a doubleedged sword in the educational context; on the one hand, it accelerates and individualizes learning processes in unprecedented ways and offers different perspectives, while on the other hand, the overuse of these blessings threatens to fade the power of thinking and creation that makes humans human. This dual structure is aimed to be presented in the space of various theories and theorists, with philosophical and theoretical readings of approaches to how technology functions in our understanding of the world through artificial intelligence and education. In addition, with various examples from art history, issues such as the role of art and the artist and the process of education throughout history were also addressed. Beyond the theses examined within the scope of the research, both the qualitative literature analysis and the evaluations of different studies obtained from various academic sources are synthesized and presented. Various benefits and threats to art and education that teachers and students will encounter on the threshold of the upcoming paradigm shift are examined under sub-headings in this direction. The various benefits and threats to art and education that teachers and students will face on the threshold of the coming paradigm shift are examined under sub-headings accordingly. Instead, it is suggested that it can be a complement to man's intellectual power as a new generation friend. As with everything else, the value of technology is parallel to the importance attached to it. Art, on the other hand, is not just a collection of quantitative features, but gains its value by conveying the essence of the artist in a meaningful way. In this context, artificial intelligence should be considered as a possibility that can increase the potential of itself and its environment by pushing the boundaries of contemporary art and pedagogy, having a meaningful interaction and existence with human beings. In line with this approach, this research, which examines the reflections of artificial intelligence in the field of art and education, has been completed. The findings show that AI-supported art education is a field that requires awareness as much as it has a superior pedagogical potential. As a result, this thesis aims to provide an objective approach to the use of artificial intelligence in art and education.