Seboreik dermatit ile vücut kompozisyon parametreleri arasındaki ilişki
Evaluation of body composition parameters in patients with seborrheic dermatitis
  1. Tez No: 1012258
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Seboreik dermatit (SD), klinik olarak kepekli yamalar ile karakterize, kronik, tekrarlayan inflamatuar bir deri hastalığıdır. Kronik inflamasyon ile seyreden cilt hastalıklarının metabolik sendrom, obezite, kardiyovasküler hastalıklar (KVH) ve diyabet gibi komorbid durumlar ile ilişkisi bilinmektedir. Son yıllarda SD metabolik sendrom, hipertansiyon, obezite ve nutrisyonel faktörlerle ilişkisini araştıran çalışmalar mevcuttur. Ancak SD hastalarında vücut kompozisyon parametrelerini değerlendiren bir çalışma bulunmamaktadır. Bu bilgiler ışığında SD ile vücut kompoziyon parametreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal metod: Çalışmaya İnönü Üniversitesi Tıp fakültesi Dermatoloji polikliniğine başvuran ve klinik olarak SD tanısı konulan; 18 yaş üstü 39 SD hastası ile yaş ve cinsiyet uyumlu 39 kontrol hastası olmak üzere toplam 78 katılımcı dahil edildi. Her bir katılımcı için Tanita MC 580 Vücut Analiz Cihazı yardımı ile vücut kompoziyon parametreleri ölçüldü. Ayrıca SD hasta grubunda Seboreik Dermatit Alan Şiddet İndeksi (SDASİ) hesaplandı. Bu parametreler olgu ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldı. Sonuç: Çalışmamızda olgu ve kontrol grupları arasında istatiksel anlamlı fark bulunmamıştır. Sadece SDASİ ile boy ve protein değeri arasında pozitif yönde anlamlı kolerasyon bulunmuştur. Bu kolerasyonun nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızın az sayıda kişi üzerinde yapılmış olması ve çalışma grubunun genç katılımcılardan oluşması bu sonuca ulaşmamızdaki etmenlerden biri olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Seborrheic dermatitis (SD) is a chronic, recurrent inflammatory skin disease characterized by clinically scaly patches. It is known that skin diseases with chronic inflammation are associated with comorbid conditions such as metabolic syndrome, obesity, cardiovascular diseases (CVD) and diabetes. In recent years, there are studies investigating the relationship of SD with metabolic syndrome, hypertension, obesity and nutritional factors. However, there is no study evaluating body composition parameters in SD patients. In the light of this information, it was aimed to evaluate the relationship between SD and body composition parameters. Materials and methods: The study was conducted on a total of 78 participants, including 39 SD patients over the age of 18 and 39 age- and gender-matched control patients, who applied to the Inonu University Faculty of Medicine Dermatology outpatient clinic. Body composition parameters were measured for each participant with the Tanita MC 580 Body Analyzer. In addition, Seborrheic Dermatitis Area Severity Index (SDASI) was calculated in the SD patient group. These parameters were compared between the case and control groups. Resutls: No statistically significant difference was found between the case and control groups in the study. There was only positive correlation between SDASI and height and protein value. The fact that the study was conducted on a small number of people and that the study group consisted of young participants may be one of the factors in achieving this result. Conclusion: SD, may be associated with obesity, metabolic syndrome, insulin resistance and CVD, but the results are unclear and further studies are needed.