Giresun ilinde endüstriyel simbiyoz olanaklarının araştırılması
Investigation of industrial symbiosis potential in gi̇resun
- Tez No: 1012270
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA AYDIN TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Endüstriyel üretim faaliyetlerindeki artış doğal kaynak tüketimini de yükseltmektedir.. Bu bağlamda, Sürdürülebilirlik ve Endüstriyel Ekoloji kaynak verimliliğini artırmayı ve çevresel etkileri azaltmayı hedeflerken, Endüstriyel Simbiyoz atık ve yan ürünlerin yeniden kullanımını sağlayarak döngüsel üretim modellerinin geliştirilmesinde stratejik bir rol üstlenmektedir. Çalışmada, Giresun 2. OSB'de endüstriyel simbiyoz potansiyeli teknik, çevresel ve ekonomik boyutlarda analiz edilerek eko-endüstriyel park dönüşümüne yönelik bütüncül bir model önerilmiştir. Sektörel dağılım, kaynak verimliliği ve atık değişim potansiyellerinin değerlendirilmesiyle Giresun 2. OSB için endüstriyel simbiyoz mimarisi oluşturulmuş; eko-endüstriyel park dönüşümüne yönelik kısa, orta ve uzun vadeli yol haritaları geliştirilmiştir. Önerilen model kapsamında atıkların enerjiye dönüştürülmesi, geri kazanım süreçleri ve kaynak verimliliği uygulamalarının çevresel ve ekonomik kazanımları analiz edilmiş, ayrıca bölgenin dönüşüm potansiyeli SWOT analizi ile güçlü ve zayıf yönler ile fırsat ve tehditler açısından değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Giresun 2. OSB mevcut altyapısı, sektörel çeşitliliği ve endüstriyel simbiyoz potansiyeli ile eko-endüstriyel park dönüşümü açısından yüksek uygunluk göstermektedir. Belirlenen stratejik yol haritasının uygulanmasıyla bölgenin düşük karbon yoğunluklu, kaynak verimliliği yüksek ve rekabet gücü güçlü bir sanayi yapısına dönüşmesi mümkün görünmektedir. Bu dönüşüm, yalnızca sanayi modernizasyonu değil, aynı zamanda Giresun'un ekonomik geleceği, çevresel sürdürülebilirliği ve bölgesel kalkınması açısından stratejik bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Industrial Symbiosis plays a strategic role in developing circular production models by enabling the reuse of waste and by-products while Sustainability aims to increase resource efficiency and reduce environmental impacts. This study analyzes the industrial symbiosis potential in Giresun 2nd Organized Industrial Zone (OIZ) from technical, environmental, and economic perspectives, and proposes a holistic model for its transformation into an eco-industrial park. An industrial symbiosis architecture was created through the evaluation of sectoral distribution, resource efficiency, and waste exchange potentials; short, medium, and long-term roadmaps were developed for its transformation into an eco-industrial park. The environmental and economic benefits of converting waste into energy, recycling processes, and resource efficiency practices were analyzed. The region's potential was evaluated using a SWOT analysis, assessing its strengths and weaknesses, as well as its opportunities and threats. In conclusion, Giresun 2nd OIZ demonstrates high suitability for eco-industrial park transformation due to its existing infrastructure, sectoral diversity, and industrial symbiosis potential. Implementing the defined strategy appears feasible for the region to transform into a low-carbon, resource-efficient, and highly competitive industrial structure. This transformation should be considered not only a matter of industrial modernization but also a strategic opportunity for Giresun's economic future, environmental sustainability, and regional development