Kayıp yaşantılarında bitmemiş işler ile uzamış yas arasındaki ilişkide varoluşsal endişe ve otantikliğin düzenleyici rolü
The moderating role of existential anxiety and authenticity in the relationship between unfinished business and prolonged grief in experiences of loss
  1. Tez No: 1012286
  2. Yazar: BEYZA NUR ALGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇILGA BERİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı, kayıp yaşantılarında bitmemiş işler ile uzamış yas arasındaki ilişkide varoluşsal kaygı ve otantikliğin düzenleyici rolünün incelenmesidir. Mevcut araştırmada nicel analiz yöntemlerinden birisi olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, kaybının üzerinden en az 6 ay geçmiş, 18 ve üzeri yaş aralığındaki yetişkin bireyler oluşturmaktadır. 510 katılımcıdan (419 kadın ve 91 erkek) oluşan örneklem, kolayda örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Kayıp Yaşantılarında Bitmemiş İşler Ölçeği – Kısa Form (BİÖ-KF), PG-13 Uzamış Yas Ölçeği, Varoluşsal Kaygı Ölçeği ve Otantiklik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 27 ve AMOS 24 paket programları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman Korelasyon analizi kullanılmış; düzenleyici (moderatör) rolün test edilmesinde ise Process Macro (Model 2) eklentisi tercih edilmiştir. Araştırma bulguları, bireylerin kayıp yaşantılarındaki bitmemiş işleri ve varoluşsal kaygıları arttıkça uzamış yas semptomlarının da artış gösterdiğine işaret etmektedir. Buna karşın, otantiklik düzeyi arttıkça uzamış yas semptomlarının anlamlı düzeyde azaldığı saptanmıştır. Düzenleyicilik analizleri sonucunda ise; bitmemiş işler ile uzamış yas arasındaki ilişkide varoluşsal kaygı ve otantikliğin anlamlı bir düzenleyici rolünün bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen tüm bulgular mevcut literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the moderating role of existential anxiety and authenticity in the relationship between unfinished business and prolonged grief in loss experiences. A correlational survey model, a quantitative analysis method, was used in this research. The sample consisted of adult individuals aged 18 and over who had experienced a loss at least six months prior. The sample, comprising 510 participants (419 women and 91 men), was selected using convenience sampling. Data were collected using a Sociodemographic Information Form, the Unfinished Business in Loss Experiences Scale – Short Form (UBS-SF), the PG-13 Prolonged Grief Scale, the Existential Anxiety Scale, and the Authenticity Scale. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 27 and AMOS 24 software packages. Spearman correlation analysis was used to examine the relationships between variables; the Process Macro (Model 2) plugin was used to test the moderating role. The research findings indicate that prolonged grief symptoms increase as individuals' unfinished business and existential anxiety related to loss experiences increase. Conversely, prolonged grief symptoms significantly decreased as the level of authenticity increased. Moderation analyses revealed that existential anxiety and authenticity did not play a significant moderating role in the relationship between unfinished business and prolonged grief. All findings were discussed in light of the existing literature.