Krashen's input hypothesis in the age of artificial intelligence: A corpus-based analysis of reading texts at CEFR B1-B2 levels
Yapay zeka çağında Krashen'ın girdi varsayımı: CEFR B1-B2 düzeyindeki okuma metinlerinin derlem tabanlı bir analizi
  1. Tez No: 1012332
  2. Yazar: SİNEM SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP YAŞAR KÜRÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yapay zekâ (YZ) destekli okuma metinleri ile ders kitabı temelli okuma metinlerini, Ortak Avrupa Dilleri Referans Çerçevesi (CEFR) B1–B2 düzeyleri bağlamında derlem dilbilimi yöntemleriyle karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Krashen'ın Girdi Varsayımı (1985) ve CEFR (Avrupa Konseyi, 2001, 2020) kuramsal çerçevelerine dayanmakta; okuma metinlerini öğrenen çıktılarından bağımsız olarak anlaşılabilir girdi niteliği açısından değerlendirmektedir. Çalışmada üç temel araştırma sorusu ele alınmıştır: okunabilirlik düzeyi, sözcüksel çeşitlilik ve eşdizimlilik örüntüleri. Bu doğrultuda Claude AI, Gemini AI ve beş yaygın İngilizce ders kitabı serisinden derlenen toplam 369.489 sözcükten oluşan altı alt derlem oluşturulmuş; TextInspector.com ve AntConc 4.3.1 araçlarıyla analiz edilmiştir. Bulgular, YZ tarafından üretilen metinlerin CEFR B1–B2 okunabilirlik ölçütlerini sistematik olarak aştığını ortaya koymaktadır. Özellikle Claude AI metinleri, hedef düzeyin çok ötesinde bir sözdizimsel karmaşıklık sergilemiştir. Sözcüksel çeşitlilik açısından YZ metinleri yüksek MTLD değerleri göstermiş; ancak temel yüksek frekanslı sözcük kapsamı ders kitaplarına kıyasla 6–12 yüzde puan daha düşük kalmıştır. Eşdizimlilik örüntüleri incelendiğinde, YZ metinlerinin ders kitaplarına kıyasla çok daha yüksek eşdizim yoğunluğuna sahip olduğu ve iki kaynak arasındaki örtüşmenin son derece sınırlı kaldığı görülmüştür. YZ metinlerinde sosyal medya, insan tarihi gibi soyut ve sosyolojik örüntüler ön plana çıkarken ders kitaplarında gerçek dünya, genç insanlar gibi somut ve iletişimsel örüntüler belirleyici olmuştur. Bu bulgular, CEFR düzey yönlendirmesinin tek başına pedagojik açıdan uygun girdi üretmek için yeterli olmadığını göstermekte; Krashen'ın i+1 ilkesinin geçerliliğini desteklemektedir. Çalışma, YZ destekli öğretim materyallerinin dil öğretiminde kullanımına ilişkin tartışmalara derlem temelli ampirik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent innovations in artificial intelligence (AI) and natural language processing have led to the widespread use of AI-generated reading materials in English as a Foreign Language (EFL) contexts (Godwin-Jones, 2021). Although previous research has examined the suitability of AI-generated texts for students at elementary proficiency levels, relatively little attention has been given to the linguistic features critical at intermediate levels, where lexical sophistication and phraseological competence become central to language acquisition (Nation, 2001; Schmitt, 2008). Drawing on Krashen's Input Hypothesis (1985) and the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) (Council of Europe, 2001, 2020), this study employs corpus linguistics to conduct a comparative analysis of AI-generated and coursebook-based reading texts at CEFR levels B1 and B2. The study compares vocabulary coverage, lexical frequency, lexical diversity and collocation patterns, with particular attention to adjective-noun and adverb-verb collocations regarded as fundamental elements of lexical competence (Firth, 1957; Wray, 2002). Within the input-focused theoretical framework, the study evaluates the quality of input as a crucial foundation for acquisition rather than learner outcomes or performance. Using corpus linguistic methods, the study systematically compares two carefully constructed corpora to examine the lexical and collocational characteristics of each text type (Biber et al., 1998; McEnery and Hardie, 2012). This research contributes to the growing body of literature on the educational effectiveness of AI-generated reading materials for students at intermediate proficiency levels. The findings provide empirical data on the conformity of AI-generated texts to the CEFR and their suitability as comprehensible input in EFL instruction.