Görev odaklı dil öğretimi ile dilbilgisi öğretimi ve örnek dilbilgisi konuları
Grammar teaching through task based language teaching and sample grammar lessons
  1. Tez No: 172697
  2. Yazar: FİLİZ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZ Dil içinde pek çok bileşenlerin yattığı oldukça karmaşık bir sistemdir ve bu sistem içinde dilbilgisi merkezde yer alır. Dilbilgisinin yeri, rolü, önemi ile ilgili her zaman yoğun tartışmalar yaşanmıştır. Kimi dönemlerde oldukça övülmüş ve dilbilgisi öğretimi olmadan dil öğretiminin olanaksız olduğundan söz edilmiştir. Kimi zaman ise öğretimine tamamen karşı çıkılmış ve çocukların dil ediniminden yola çıkarak dilbilgisi öğretiminin anlamsız olduğu savunulmuştur. Ancak ortak nokta ise bu konu ile ilgili sert bir tutum içinde olunmadan tek bir yaklaşmam her duruma, her öğreniciye uyamayacağının kabulü olmuştur. Ellis (1996), dilbilgisi öğreniminin öğreniciye ustalaşmak ve yanlış yapmamak konularında yardım sağlarken, dilde akıcılığı sağlamak için çeşitli sözdizimi yapılarını içselleştirmeyi sağladığım belirtmiştir (Hinkel ve Fotos 2002:10). Ancak günümüzde dil eğitiminde“dilbilgisinin önemini yitirdiği, dilbilgisi öğretiminin artık çağdışı olduğu”gibi görüşler ileri sürülebilmektedir. Aslında bir bakıma da doğrudur bu. 1970 yıllarında öğrenicilere çok yoğun dilbilgisi öğretiliyor ve öğreniciler oldukça iyi dilbilgisi öğreniyorlardı. Daha sonrasında ise bu öğretilen ve öğrenilenlerin çok kısa zamanda unutulduğu görüldü. Krashen gibi araştırmacılar dilin edinilmesi gerektiğine ve dilin iletişimsel olarak kullanımına inanıyorlardı. Yapılan araştırmalarda öğrenicilerin daldırma yolu ile dili öğrendikleri gözlemlendi ve dilin tamamen erek dilde iletişimle öğrenildiği vurgulandı. Ancak bu tamamen dilbilgisini bir kenara bırakmak demek değildi. Dilbilgisinde biçim ile anlam arasında bağlantı kurulmasına önem verildi. Dilbilgisini iletişimsel açıdan öğretmek gerekliliği ortaya çıktı. Çünkü baza yapılar öğretilmeden ya da öğrenilmeden özellikle soyut kavramlar söz konusu olduğunda iletişimin olası olmadığı ortaya çıktı. Bu noktada Görev Odaklı Dil Öğretimi oldukça önem kazandı çünkü Görev Odaklı Dil Öğretimi dili çalışılacak bir ders ya da konu olarak değil iletişim kurulmasını sağlayacak bir araç olarak görür. Öğreniciler öğrenmeyi uygulayarak gerçekleştirirler yani sınıf içinde yapılan etkinliklerle, sınıf dışında yaşananların kuvvetli bir ilişki vardır. Öğrenicilere dilin günlük hayatta kullanım olanağım sunarken sınıf içinde dili anlamlı kılmayı ve böylelikle daha doğal öğrenme ve kullanım yolunu gösterir. Dilin doğal bir bağlam içinde sunar ve öğreniciler bol miktarda etkileşimde bulunurlar. Bu tür etkileşimlerin dil edinimini kolaylaştıracağı düşünülür çünkü öğreniciler birbirlerini anlamak ve kendilerini dile getirmek durumundadır. Bunu yaparak sahip oldukları yetenekten çok daha fazlasını dinlerler ve daha sonra erek dilde kullanmak için kendi bilgilerine katarlar. Anlam önemlidir ve yapı ile arasındaki bağlantı üzerinde durulur. Önemli olan görevlerin yerine getirilmesidir ki bu da ulaşılacak çıktıdır. Buna ulaşırken de dilbilgisi kullanmak zorunlu hale gelir. Dilbilgisi öğretimi ise kuralları vererek ezberlemek demek değildir. Görev Odaklı Dil Öğretimi kesinlikle dil öğretiminde yapısal izlencelere kesin bir dönüşten söz etmez. Dilbilgisinin anlamlı girdi ile sunulmasını teşvik eder. Tümevarımsal öğretime tümdengelimsel kadar önem verir. Öğrenme işlemlerini kişiselleştirerek, uygulayarak öğrenmeyi vurgular. Anlamlı etkinlikleri sağlamaya önem verir. Böylelikle dilbilgisi öğrenicilerin iletişim yapabilmesini sağlayan bir bağlama dönüşür. Yani öğrenici erek dili, dilbilgisini keşfedebilecek bir araç olarak görür. Böylelikle dilbilgisi, iletişimi üstlenen bir role bürünür. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Language is a very complex system which has a lot of constituents and grammar has its center role in this system. There have always been heavy arguments about the place, the role and the importance about grammar. Sometimes it has been praised and viewed that there could be no language teaching without teaching grammar. But on the other hand, sometimes teaching grammar has been opposed and found meaningless when acquisition of the language of children taken into consideration. The result of arguments has one thing in common and that is the acceptance of the idea that one approach cannot be suitable for every approach and every student. Ellis has pointed out that grammar learning can enhance learner proficiency and accuracy and facilitate the internalization of its syntactic system (Hinkel and Fotos 2002:10). But today a lot of opinions are put forward like unnecessary of grammar teaching or teaching grammar is out of fashion. Actually this may be right to some extent. In 1970s students were thought too much grammar and they were able to learn it too but later it is found out that what is learnt and thought were forgotten easily. Some linguistics like Krashen believed that language had to be acquired and used communicatively. It was observed in researches that students whom were immersed in the language were able to learn the language and also emphasized that language could be learnt if students could communicate in the target language. But this did not mean that teaching grammar had to be abandoned. They gave importance on the relation between the form and meaning. Teaching grammar communicatively became a necessity because it was seen that some forms especially abstract concepts could not be used communicatively if they were not learnt and thought. At this point task based language teaching has gain a lot of importance because task based language sees the language as a means of communication rather than a study subject or a lesson. Students learn by practicing the language, this means there is a strong relation between what is done in the classroom and outside of the classroom. Task based language teaching provides students both the use of the everyday language and the meaningful language in class. By doing this, application of the language can be shown and learning can be more natural. It presents the language in a natural context and students are encouraged to interact as much as possible. It is believed that this kind of interaction makes the acquisition easier because students have to understand each other and express themselves. While they do this, they listen a lot and add all the information to what they have in order to use it in the target language. Meaning and the relation with the form is very important but the crucial thing is to carry out the task which is the output that is expected to be attained. While you obtain this, using grammar becomes obligatory. Teaching grammar does not mean giving all the rules and making them memorized. Task based language teaching does not talk about going backs to the structural syllabus. It encourages that grammar should be presented with meaningful input. It gives importance to inductive teaching as well as deductive teaching. It emphasis that learning should be personalized and practice should be done. It gives importance to meaningful activities so grammar turns into a context where students can communicate. That is students see the target language as a means to discover its grammar and so grammar has the role of communication. m