Primipar kadınlarda aktif oksijen ve negatif iyonlu hijyenik pedlerin epizyotomi ağrısı, iyileşmesi ve postpartum fiziksel semptom şiddetine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of active oxygen and negative ion-infused sanitary pads on episiotomy pain, healing, and the severity of postpartum physical symptoms in primiparous women: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 1012403
  2. Yazar: ÇİĞDEM İREY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu randomize kontrollü çalışma, primipar kadınlarda aktif oksijen ve negatif iyon içeren hijyenik pedlerin epizyotomi sonrası ağrı, yara iyileşmesi ve postpartum fiziksel semptom şiddetine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğum servisinde Ekim-Aralık 2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Vajinal doğum sonrası epizyotomi uygulanan kadınlar müdahale grubu (n=33) ve kontrol grubu (n=33) olarak ikiye ayrılmıştır. Tüm katılımcılara epizyotomi bakımı hakkında bilgi verilmiş, müdahale grubuna aktif oksijen ve negatif iyonlu pedler sağlanmış, kontrol grubuna ise hijyenik ped kullanması söylenmiştir. Her iki grupta 1., 3. ve 7. günlerde izlem yapılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Sayısal Değerlendirme Skalası (SDS), REEDA ölçeği ve Postpartum Fiziksel Semptom Ölçeği ile toplanmıştır. Katılımcılara ait tanımlayıcı özelliklerin gruplar arası karşılaştırılmasında ise ki-kare testlerinden (Pearson kikare/Fisher exact test) yararlanıldı. Gruplarda değişkenlerin izlem zamanlarına göre karşılaştırılmasında karışık düzen varyans analizi (ANOVA) kullanıldı. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların ilk izlemde SDS puan ortalamaları gruplar arasında anlamlı fark göstermemiştir (p>0,174). İkinci ve üçüncü izlemlerde müdahale grubunun SDS puanları kontrol grubundan daha düşük bulunmuştur (p<0,001). REEDA puanları müdahale grubunda tüm izlemlerde anlamlı şekilde azalmıştır (p<0,001). Kontrol grubunda ise ikinci izlemdeki REEDA ortalaması diğer izlemlerden düşük çıkmıştır (p<0,001). Postpartum fiziksel semptom şiddeti açısından müdahale grubunda tüm izlemlerde düşüş gözlenmiştir (p<0,001). Kontrol grubunda ise ikinci izlemdeki ortalama diğer izlemlerden düşük bulunmuştur (p<0,001). Sonuç olarak, aktif oksijen ve negatif iyon içeren hijyenik pedlerin epizyotomi sonrası ağrı, inflamasyon ve fiziksel semptomları azaltmada etkili olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, doğum sonu bakımda ebeler tarafından nonfarmakolojik uygulamaların kullanımının kliniklerde yaygınlaştırılması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled trial was conducted to evaluate the effect of sanitary pads containing active oxygen and negative ions on post-episiotomy pain, wound healing, and the severity of postpartum physical symptoms in primiparous women. The study was conducted in the obstetrics department of Karaman Training and Research Hospital between October and December 2025. Women who underwent episiotomy following vaginal delivery were divided into an intervention group (n=33) and a control group (n=33). All participants were provided with information regarding episiotomy care; the intervention group was supplied with pads containing active oxygen and negative ions, while the control group was instructed to use standard sanitary pads. Follow-up was conducted on days 1, 3, and 7 in both groups. Data were collected using the Personal Information Form, the Numerical Rating Scale (NRS), the REEDA scale, and the Postpartum Physical Symptom Scale. Chi-square tests (Pearson chi-square/Fisher's exact test) were used to compare the descriptive characteristics of the participants across groups. A mixed-design analysis of variance (ANOVA) was used to compare the variables within groups according to follow-up time points. According to the study results, the mean SDS scores of the participants at the first follow-up did not show a significant difference between groups (p > 0.174). At the second and third follow-ups, the SDS scores of the intervention group were found to be lower than those of the control group (p < 0.001). REEDA scores decreased significantly in the intervention group at all follow-ups (p < 0.001). In the control group, the mean REEDA score at the second follow-up was lower than at the other follow-ups (p<0.001). A decrease in the severity of postpartum physical symptoms was observed in the intervention group at all follow-ups (p<0.001). In the control group, the mean score at the second follow-up was lower than at the other follow-ups (p<0.001). In conclusion, it was determined that sanitary pads containing active oxygen and negative ions are effective in reducing post-episiotomy pain, inflammation, and physical symptoms. These findings are significant for promoting the widespread use of non-pharmacological interventions by midwives in postpartum care settings.