İdare hukukunda manevi zarar
The moral damages in administrative law
- Tez No: 1012436
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Sorumluluk hukuku, gerek özel hukukun gerekse kamu hukukunun üzerine en çok düşünülen, en çok tartışma doğuran alanlarından biridir. Doğasında bulunan zorluğa rağmen, manevi zarar da sorumluluk hukukunun özel değerlendirme konularından biri olmaya ihtiyaç duymaktadır. Daha çok özel hukuk kapsamında ve kriterleriyle ele alınan manevi zarar ve tazmini meselesinin, Yargıtay içtihadlarında da Danıştay'dan daha yerleşik bir konumu olduğu kabul edilmekteyse de bugün idarenin sorumluluğu, özel hukuk sorumluluğundaki zarar tazmini boyutunu aşmış ve idari yargının da varlık gerekçesini açıklayacak biçimde, idarenin hukuka aykırı faaliyetleri karşısında etkin bir koruma mekanizması haline gelmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde sorumluluğun temel kavramları ve bu kavramların farklı hukuk disiplinlerinde nasıl göründüğü ele alınmış, ikinci bölümde idari yargının manevi zarar kavramına bakışı ve geliştirdiği ilkeler kararları çerçevesinde incelenmiş, son bölümde ise manevi zararın hem idari yargılama usulü kurumlarına hem de yargı benzeri usuller izleyen kurumlara etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liability law is one of the most thought-about and most controversial areas of both private and public law. Because of it's nature, moral damage also needs to be one of the special subjects of liability law. Although the issue of moral damage and compensation, which is mostly handled within the scope and criteria of private law, is accepted to have a more established position in the Supreme Court decisions than in the Council of State, today the responsibility of the administration has exceeded the dimension of compensation in private law liability and has become an effective protection mechanism against the unlawful activities of the administration, which also explains the reason for the existence of the administrative court. This situation has been a motivating factor in working on this subject. In the first part of study, the basic concepts of liability and how these concepts appear in different legal disciplines are discussed; in the second part, the Council of State's view of the concept of moral damage and the principles it developed are examined within the framework of judicial decisions; and in the last part, the impact of moral damage on both administrative procedure concepts and institutions other than judicial authorities that have the authority to compensate for damages is discussed.