Kültürel duyarlılıkla ilgili grup psikoeğitiminin psikolojik danışmanların çokkültürlü yeterlilikleri ve kültürel zekâları üzerindeki etkisinin sınanması
Testing the effect of culturally sensitive group psychoeducation on psychological counselors' multicultural competencies and cultural intelligence
  1. Tez No: 1012463
  2. Yazar: AYLİN TEKKILIÇ ADAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Kültüre duyarlı psikoloji danışma, psikolojik danışman'ın kendi kültürel değerlerinin farkında olduğu, danışanın kültürel geçmişini anlamaya çalıştığı, psikolojik danışma sürecini danışanın kültürel özelliklerine uygun biçimde yapılandırdığı ve kültürel farklılıkların önemli birer unsur olduğu profesyonel bir süreçtir. Psikolojik danışma eğitiminde hem ulusal hem de uluslararası standartlar, kültüre duyarlı ve çokkültürlü psikolojik danışman yeterliklerini temel bir gereklilik olarak vurgulamaktadır. Türkiye'deki psikolojik danışman eğitiminde kültüre duyarlı psikolojik danışma sınırlı sayıdaki lisans programlarında zorunlu ders olarak yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı kültürel duyarlılıkla ilgili grup psikoeğitiminin (KDİGP) psikolojik danışmanların çokkültürlü yeterlilikleri ve kültürel zekâ düzeylerini yükseltmeye yönelik etkisini incelemektir. Çalışmada ön test-son test, araştırma grubu ve bekleme listesi gruplu (2x2) yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada Kültürel Zekâ Ölçeği ve Çokkültürlü Psikolojik Danışma Yeterlilikleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi, grupların değişkenlere ilişkin puan ortalamalarının birbirinden anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek üzere Mann Whitney U testi, araştırma grubunda uygulanan kültürel duyarlılıkla ilgili grup psikoeğitimi programının etkisini değerlendirebilmek amacıyla katılımcıların ön test ve son test puanları arasındaki değişimi belirlemek için parametrik olmayan Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi uygulanmıştır. Gruplar arası karşılaştırma sonuçlarına göre kültürel zekâ ölçeği toplam puanı ile kültürel zekânın ölçeğinin biliş ve motivasyon alt boyutlarında araştırma grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Buna karşılık, çokkültürlü psikolojik danışma yeterlilikleri ölçeği toplam puanı ve alt boyutlarında gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Ancak araştırma grubunun çokkültürlü psikolojik danışma yeterlilikleri ölçeği toplam puanı ile bilgi ve beceri alt boyutlarında son test lehine anlamlı artış görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, kültürel duyarlılıkla ilgili grup psikoeğitiminin psikolojik danışmanların özellikle kültürel zekâ düzeylerini geliştirmede etkili olduğunu, çokkültürlü psikolojik danışma yeterliliklerinde ise daha sınırlı ancak olumlu bir değişim sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Culturally sensitive psychological counseling is a professional process where the counselor is aware of their own cultural values, strives to understand the client's cultural background, structures the counseling process in a way that is appropriate to the client's cultural characteristics, and recognizes cultural differences as important elements. Both national and international standards in psychological counseling education emphasize culturally sensitive and multicultural counseling competencies as a fundamental requirement. In Turkey, culturally sensitive psychological counseling is included as a mandatory course in a limited number of undergraduate programs. The aim of this study is to examine the effect of culturally sensitive group psychoeducation on increasing the multicultural competencies and cultural intelligence levels of counselors. A quasi-experimental design with pre-test-post-test, research group, and waiting list groups (2x2) was used in the study. The Cultural Intelligence Scale and the Multicultural Counseling Competencies Scale were used in the study. Data analysis included a Mann Whitney U test to examine whether the mean scores of the groups on the variables differed significantly, and a non-parametric Wilcoxon Signed-Rank Test to determine the change between the pre-test and post-test scores of the participants in order to evaluate the effect of the group psychoeducation program on cultural sensitivity applied to the research group. According to the results of the between-group comparisons, statistically significant differences in favor of the research group were found in the total score of the Cultural Intelligence Scale and in the cognition and motivation subscales of the scale. In contrast, no significant differences were found between the groups in the total score or subscales of the Multicultural Counseling Competence Scale. However, a statistically significant increase was observed in the research group's total score on the Multicultural Psychological Counseling Competencies Scale and in its knowledge and skills subscales on the post-test. The results indicate that group psychoeducation focused on cultural sensitivity is effective in enhancing psychological counselors' cultural intelligence levels, particularly, while it yields a more limited yet positive change in multicultural psychological counseling competencies.