İcra hukukunda takip yolları
Methods of enforcement in execution law
  1. Tez No: 1012490
  2. Yazar: BUKET YETER BAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda ekonomik dalgalanmalar ile bireysel ve kurumsal borçlanma oranlarını artması sonucu icra ve iflas hukuku uygulamalarına olan ihtiyaç da önemli ölçüde artmıştır. Alacaklıların haklarına daha hızlı ve etkin bir şekilde kavuşmalarına yardım eden icra hukukundaki takip yolları da bu anlamda uygulamada büyük önem taşımaktadır. Mevcut hukuk sisteminin hem işleyişinde hem de uygulayıcılar tarafından karşılaşılan pratik sorunlarda çeşitli gecikmeler sonucu taraflar haklarını elde edebilme konusunda sorunlar yaşayabilmektedir. İşte tam bu noktada icra hukuku, alacaklıların alacaklarını tahsil edebilmeleri için başvurdukları yasal yolları belirleyen ve borçlunun da haklarını koruyan bir hukuk sistemidir. Dünyadaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak temassız ödeme yöntemlerinin arttığı ve dijitalleşmenin ivme yaptığı günümüzde icra hukuku ve takip yolları daha fazla önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı icra hukukundaki takip yollarını detaylı bir şekilde inceleyerek bu yolların etkinliğini ve uygulamada karşılaşılan sorunları tespit ederek çözüm önerileri üretmektir. İcra hukukunda takip yolları sadece hukukçu ve uygulayıcılar için değil aynı zamanda her birey için önemli bir konu olma özelliği taşır. Yine bu çalışmada taraflar arasında adaletin gerçekleştirilmesi ve hak kayıplarının önüne geçebilmek açısından doğru ve etkileyici takip yolunun seçilmesi, her şeyden önce borçlu ve alacaklı tarafların arasındaki dengenin sağlanması takiplerin gereksiz yere uzatılmaması, kötü niyetle yapılan itirazlar ve haciz işlemlerindeki usulsüzlükler gibi temel problemlerin üzerinde durulmuştur. Türk icra hukukunda yer alan ilamlı ve ilamsız takip yolları başta olmak üzere farklı takip yöntemleri de ayrıntılı incelenmiştir. Araştırma sürecinde öncelikle yasal düzenlemeler incelenmiş ve yargı kararları doğrultusunda uygulamadaki sorunlar ortaya konulmuştur. Bu bağlamda araştırma icra hukuku alanında yapılacak yeni düzenlemeler ve uygulamalar için bir referans kaynağı olmayı hedeflemektedir. Çalışmanın amacı, alacaklının haklarını en kısa sürede cebri-icra yoluyla elde etmesini sağlarken borçlunun da temel haklarının korunması noktasında bir denge sağlamaktır. Sistemin etkin bir şekilde işleyebilmesi için icra takip yollarının hukuki alt yapısının güçlendirilmesi ve uygulanmasında yaşanan sorunların giderilmesi sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, as a result of economic fluctuations and the increase in individual and corporate borrowing rates, the need for enforcement and bankruptcy law practices has increased significantly. In this sense, the enforcement remedies in the enforcement law, which help creditors to achieve their rights more quickly and effectively, are of great importance in practice. As a result of various delays in both the functioning of the current legal system and the practical problems encountered by the practitioners, the parties may experience problems in obtaining their rights. At this point, the enforcement law is a legal system that determines the legal remedies that creditors apply to collect their receivables and protects the rights of the debtor. In today's world, where contactless payment methods have increased due to technological developments in the world and digitalization has accelerated, enforcement law and enforcement proceedings have gained more importance. The aim of this study is to examine the enforcement proceedings in the enforcement law in detail and to determine the effectiveness of these proceedings and the problems encountered in practice and to produce solutions. Enforcement proceedings are important not only for lawyers and practitioners but also for every individual. Enforcement proceedings are important not only for lawyers and practitioners but also for every individual. In this study, in order to realize justice between the parties and to prevent loss of rights, the selection of the correct and effective way of proceeding, especially the balance between the debtor and creditor parties, the unnecessary prolongation of the proceedings, the objections made in bad faith and the irregularities in the attachment procedures are emphasized. The different methods of enforcement proceedings in Turkish Execution Law, especially proceedings with and without judgment, have also been examined in detail. In the research process, firstly, the legal regulations were examined and the problems in practice were revealed in line with the judicial decisions. In this context, the research aims to be a reference source for new regulations and practices in the field of enforcement law. The aim of the study is to ensure that the creditor obtains its rights through enforcement proceedings as soon as possible, while maintaining a balance in terms of protecting the fundamental rights of the debtor. In order for the system to function effectively, it is concluded that the legal infrastructure of enforcement proceedings should be strengthened and the problems experienced in their implementation should be eliminated.