Itır (Pelargonium graveolens) esansiyel yağının rumen fermantasyonu üzerine etkilerinin rumen simülasyon tekniği (RUSITEC) kullanılarak araştırılması
Investigation of the effects of geranium (Pelargonium graveolens) essential oil on rumen fermentation using the rumen simulation technique
- Tez No: 1012494
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Fizyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ıtır (Pelargonium graveolens) esansiyel yağının in vitro rumen fermantasyon özellikleri, besin sindirilebilirliği ve metan gazı üretimi üzerindeki etkilerinin yarı sürekli kapalı bir inkübasyon yöntemi olan Rumen Simülasyon Tekniği (RUSITEC) kullanarak belirlenmesidir. Bu amaçla, ruminal pH, asetik, propiyonik, izobütirik, bütirik, izovalerik, valerik ve toplam uçucu yağ asitleri (UYA) üretimleri, asetatın propiyonata oranı (A/P), stokiyometrik metan gazı (CH4) üretimi, kuru madde sindirilebilirliği (KMS) ve amonyak azotu (NH3-N) konsantrasyonu belirlendi. RUSITEC sistemde inokulum olarak kullanılan rumen içeriği mezbahaneden kesim sonrası iki adet besi sığırından elde edildi. Araştırma 7 gün adaptasyon ve 7 gün deneme dönemlerinden oluştu ve üçerli uygulama ile her bir uygulamanın 3 tekrarı şeklinde tasarlandı. Deneme döneminde ıtır esansiyel yağının rumen fermantasyon üzerine etkilerinin belirlenmesi için 9 fermenter 3'erli gruplara ayrıldı. Üç fermenter kontrol grubu olarak hizmet etti ve bunlara ıtır esansiyel yağı ilave edilmedi. Diğer üç fermentere günlük 333 μL/L dozunda ıtır esansiyel yağı, son üç fermentere ise günlük 1000 μL/L dozunda ıtır esansiyel yağı ilave edildi. Araştırmada donör hayvanların da beslemesinde kullanılan yem maddeleri %20 kaba yem ve %80 konsantre yem olacak şekilde (2 g arpa samanı, 8 g konsantre yem) RUSITEC sistemde substrat olarak kullanıldı. Itır esansiyel yağı; yüksek dozda (1000 μL/L) ruminal pH seviyesini yükseltirken (p<0,05), toplam UYA, asetik asit ve propiyonik asit üretimleri yüksek dozda (1000 μL/L) kontrol grubuna göre önemli ölçüde baskılandı (p<0,05); düşük dozda (333 μL/L) ise bütirik asit üretimi istatistiksel olarak arttı (p<0,05). Metan gazı üretimi bakımından yüksek doz grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir azalma izlendi. Diğer deneme gruplarına kıyasla, RUSITEC fermenterlerine 1000 μL/L dozunda ıtır esansiyel yağı ilavesi NH3-N konsantrasyonunda istatistiksel olarak belirgin bir azalmaya (p<0,05) yol açtı. Yem kuru madde sindirilebilirliği incelendiğinde, 333 μL/L dozunda kontrol grubuna göre sayısal bir artış görülürken, yüksek dozda sindirilebilirliğin istatistiksel olarak düştüğü (p<0,05) belirlendi. Sonuç olarak, ıtır esansiyel yağı test edilen dozlarda rumen fermantasyonunu doza bağlı olarak modüle etti. Düşük doz (333 μL/L) rumen sindirilebilirliğini ve bütirat üretimini desteklerken; yüksek doz (1000 μL/L) amonyak azotu miktarını azaltarak azot verimliliğini olumlu yönde etkiledi, ancak genel fermantasyon parametrelerini ve sindirilebilirliği baskıladı. Bu veriler ışığında, ıtır esansiyel yağının rumen metabolizması üzerindeki etkilerinin daha düşük doz aralıklarında ve in vivo çalışmalarla incelenmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of geranium (Pelargonium graveolens) essential oil on in vitro rumen fermentation characteristics, nutrient digestibility, and methane production using the Rumen Simulation Technique (RUSITEC), a semi-continuous closed incubation method. For this purpose, ruminal pH, production of acetic, propionic, isobutyric, butyric, isovaleric, valeric, and total volatile fatty acids (VFA), acetate-to-propionate ratio (A/P), stoichiometric methane production, dry matter digestibility (DMD), and ammonia-nitrogen (NH3-N) concentration were determined. The rumen inoculum used in the RUSITEC system was obtained from two beef cattle after slaughter. The study consisted of a 7-day adaptation period followed by a 7-day experimental period, with 3 treatments and 3 replicates per treatment. To determine the effects of geranium essential oil on ruminal fermentation during the experimental period, 9 fermenters were divided into three groups. Three fermenters served as the control group and received no geranium essential oil. The other three fermenters were received a daily dose of 333 μL/L of geranium essential oil, while the final three fermenters received a daily dose of 1000 μL/L. The feed ingredients used, which were also part of the donor animals' ration, consisted of 20% forage and 80% concentrate (2 g barley straw, 8 g concentrate). The findings indicated that the high dose of geranium essential oil (1000 μL/L) increased ruminal pH levels (p<0.05). However, total VFA, acetic acid, and propionic acid productions were significantly suppressed in the high-dose group (1000 μL/L) compared to the control (p<0.05), whereas butyric acid production statistically increased in the low-dose group (333 μL/L) (p<0.05). Regarding methane production, a decreasing trend was observed in the high-dose group during the final days of incubation compared to the control group. Compared with other experimental groups, the addition of 1000 μL/L of geranium essential oil to the RUSITEC fermenters resulted in a significant decrease in NH3-N concentration (p<0.05). When dry matter digestibility was examined, a numerical increase was observed at the 333 μL/L dose compared to the control, whereas digestibility decreased significantly in the high-dose group (p<0.05). In conclusion, geranium essential oil modulated rumen fermentation in a dose-dependent manner at the tested concentrations. While the low dose (333 μL/L) supported rumen digestibility and butyrate production, the high dose (1000 μL/L) positively influenced nitrogen efficiency by reducing ammonia-nitrogen levels, it also suppressed overall fermentation parameters and digestibility. In light of these data, it is suggested that the effects of geranium essential oil on rumen metabolism should be further investigated using lower dose ranges and in vivo studies.