Lise öğrencilerinin dijital okuma alışkanlıkları: Çankırı ili örneği
Digital reading habits of high school students: The case of Çankırı province
- Tez No: 1012521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SEVMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çankırı ilinde öğrenim gören lise öğrencilerinin dijital okuma alışkanlıklarını farklı boyutlarıyla incelemektir. Araştırmada öğrencilerin dijital ve basılı okuma sıklıkları, dijital ortamlarda tercih ettikleri içerik türleri, kullandıkları dijital okuma araçları ve okuma materyallerine ilişkin tercihleri ele alınmıştır. Ayrıca dijital okuma sürecinde karşılaşılan güçlükler ve dijital ortamların okuma davranışları üzerindeki etkisi de değerlendirilmiştir. Çalışma nicel araştırma yöntemine dayalı betimsel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklem grubunu, Çankırı ilinde bulunan beş farklı lise türü ile bir halk eğitim merkezinde öğrenim gören toplam 1871 öğrenciden oluşan evren içerisinden araştırmaya dahil edilen 272 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada 29 sorudan oluşan anket formu kullanılmış, elde edilen veriler SPSS istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin dijital okuma alışkanlıklarının genel olarak orta ve düşük düzeyde olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin dijital araçlara erişim imkânına sahip olmalarına rağmen, özellikle uzun ve akademik metinlerde basılı kaynakları tercih ettikleri belirlenmiştir. Dijital ortamların daha çok kısa metinler, sosyal medya içerikleri ve hızlı bilgi edinme amacıyla kullanıldığı görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin önemli bir kısmı ekrandan uzun süreli okuma yaparken dikkat ve odaklanma sorunları yaşadıklarını ifade etmiştir. Bu sonuçlar, dijital okumanın öğrencilerin akademik okuma alışkanlıklarına henüz tam olarak entegre olmadığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte geleneksel okuma alışkanlıklarının hâlen devam ettiği ve dijital okuma kültürünün geliştirilmesine yönelik eğitimsel desteklerin gerekli olduğu anlaşılmaktadır. Araştırma bulguları doğrultusunda eğitimcilere ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the digital reading habits of high school students in Çankırı Province from various perspectives. The study examined students' frequencies of digital and print reading, the types of content they prefer in digital environments, the digital reading tools they use, and their preferences regarding reading materials. Additionally, the difficulties encountered during the digital reading process and the impact of digital environments on reading behaviors were evaluated. The study was conducted using a descriptive survey model based on quantitative research methods. The sample group consists of 272 participants selected from a population of 1871 students attending five different types of high schools and a community education center in Çankırı Province. A survey consisting of 29 questions was used, and the data obtained were analyzed using the SPSS statistical software. The findings indicate that students' digital reading habits are generally at a moderate to low level. Although students have access to digital tools, it was determined that they prefer printed sources, particularly for long and academic texts. It was observed that digital environments are used primarily for short texts, social media content, and quick information retrieval. Additionally, a significant portion of the students reported experiencing attention and concentration issues when reading from a screen for extended periods. These results indicate that digital reading has not yet been fully integrated into students' academic reading habits. However, it is clear that traditional reading habits persist and that educational support is necessary to foster a culture of digital reading. Recommendations for educators and researchers have been presented based on the findings of this study.