Kırsal ve kentsel yaşam alanlarının kadınların motorik performansı ve morfolojik yapısı üzerindeki etkisi: Giresun ili örneği
The effect of rural and urban living environments on women's motor performance and morphological structure: The case of Giresun province
- Tez No: 1012662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TORTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Kırsal ve kentsel yaşam alanları, bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri, motorik performansları ve morfolojik yapı özellikleri üzerinde farklı etkiler oluşturabilmektedir. Bu farklılıkların özellikle kadınlar üzerinde nasıl bir etki yarattığına ilişkin çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, kırsal ve kentsel yaşam alanlarında yaşayan kadınların motorik performans düzeyleri ile morfolojik yapı özelliklerini karşılaştırmak ve yaşanılan çevrenin bu değişkenler üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli çerçevesinde desenlenmiştir. Araştırma, Giresun ilinin Görele ve Çanakçı ilçelerinde ikamet eden, yaşları yirmi ile kırk beş arasında değişen toplam altmış kadın birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların otuz biri kırsal bölgede, yirmi dokuzu ise kentsel bölgede yaşamaktadır. Araştırmada gönüllülük esasına dayalı uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem büyüklüğünün yeterliliği, G*Power (3.1.9.7) programı kullanılarak yapılan post-hoc güç analizi ile değerlendirilmiş olup, özellikle orta ve büyük etki büyüklüğüne sahip değişkenler için örneklem büyüklüğünün yeterli istatistiksel güce (≥0,80) sahip olduğu belirlenmiştir. Veri toplama süreci 2025 yılı Nisan ayında, farklı günlerde gerçekleştirilmiş olup ölçümler katılımcıların kendi ev ortamlarında yapılmıştır. Ölçümlerin doğal yaşam koşullarında gerçekleştirilmesi amacıyla ortam sıcaklığı gibi çevresel değişkenler standartlaştırılmamıştır. Araştırmada motorik performansı değerlendirmek amacıyla el kavrama kuvveti testi, izometrik sırt ve bacak kuvveti testi, dikey sıçrama testi ve Queens College Step Testi uygulanmıştır. Morfolojik yapının belirlenmesi için katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve deri kıvrım kalınlıkları ölçülmüş; bu ölçümler doğrultusunda beden kütle indeksi, vücut yoğunluğu ve vücut yağ yüzdesi hesaplanmıştır. Elde edilen veriler, araştırmanın amaçları doğrultusunda betimleyici istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, Pearson korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi, faktör analizi, kümeleme analizi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Anlamlı farklılıkların belirlenmesinde Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, kırsal ve kentsel gruplar arasında temel demografik ve antropometrik özellikler açısından yapılan karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Bölgesel yağ dağılımına ilişkin analizlerde subscapula deri kıvrım kalınlığının kırsal grupta anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Bağımsız gruplar karşılaştırmaları sonucunda, kentsel grupta aerobik kapasiteyi yansıtan VO₂max değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha yüksek olduğu, kırsal grupta ise izometrik sırt ve bacak kuvveti değerlerinin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,05). Korelasyon ve çoklu regresyon analizleri, yaş, beden kütle indeksi ve vücut yağ yüzdesinin VO₂max üzerinde negatif ve istatistiksel olarak anlamlı etkilere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Deri kıvrım kalınlıklarına uygulanan faktör analizi sonucunda üst vücut ve alt vücut yağlanmasını temsil eden iki temel faktör belirlenmiş; kümeleme analizi ile katılımcılar Android, Gynoid ve Balanced morfolojik tipler olarak sınıflandırılmıştır. Morfolojik tipler arası karşılaştırmalarda Balanced tip bireylerin aerobik kapasite ve kas kuvveti değerlerinin diğer tiplere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, kadınlarda morfolojik yapı özelliklerinin motorik performans düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu ve yaşanılan çevrenin özellikle yağ dağılımı ve bazı motorik performans parametrelerinde farklılıklar oluşturduğu görülmüştür. Bu bulgular, kırsal ve kentsel yaşam alanlarında yaşayan kadınlara yönelik fiziksel aktivite ve egzersiz programlarının planlanmasında morfolojik özelliklerin ve çevresel faktörlerin dikkate alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Rural and urban living environments may create different effects on individuals' physical activity levels, motor performance, and morphological characteristics. Studies examining how these differences affect women in particular are limited. The aim of this study is to compare the motor performance levels and morphological characteristics of women living in rural and urban areas and to examine the effect of the living environment on these variables. The research was designed within the framework of a correlational survey model. The study was conducted on a total of sixty female individuals aged between twenty and forty-five, residing in the Görele and Çanakçı districts of Giresun province. Thirty-one of the participants live in rural areas, while twenty-nine live in urban areas. In the study, a convenience sampling method based on voluntariness was used. The adequacy of the sample size was evaluated by a post-hoc power analysis performed using the G*Power (3.1.9.7) program, and it was determined that the sample size had sufficient statistical power (≥0.80), especially for variables with medium and large effect sizes. The data collection process was carried out in April 2025 on different days, and the measurements were performed in the participants' home environments. Environmental variables such as ambient temperature were not standardized in order to conduct the measurements under natural living conditions. In the study, handgrip strength test, isometric back and leg strength test, vertical jump test, and the Queens College Step Test were applied to evaluate motor performance. In order to determine morphological characteristics, participants' height, body weight, and skinfold thicknesses were measured; in line with these measurements, body mass index, body density, and body fat percentage were calculated. The obtained data were analyzed with descriptive statistics, independent samples t-test, Pearson correlation analysis, multiple linear regression analysis, factor analysis, cluster analysis, and one-way analysis of variance (ANOVA) in line with the aims of the study. Tukey HSD multiple comparison test was used to determine significant differences. According to the research findings, no statistically significant difference was found between rural and urban groups in terms of basic demographic and anthropometric characteristics (p>0.05). In analyses related to regional fat distribution, subscapular skinfold thickness was found to be significantly higher in the rural group (p<0.05). As a result of independent group comparisons, it was determined that VO₂max values reflecting aerobic capacity were statistically significantly higher in the urban group, whereas isometric back and leg strength values were significantly higher in the rural group (p<0.05). Correlation and multiple regression analyses revealed that age, body mass index, and body fat percentage had negative and statistically significant effects on VO₂max. As a result of factor analysis applied to skinfold thicknesses, two main factors representing upper-body and lower-body fat distribution were identified; through cluster analysis, participants were classified as Android, Gynoid, and Balanced morphological types. In comparisons among morphological types, individuals with the Balanced type were found to have higher aerobic capacity and muscle strength values compared to the other types. As a result, it was observed that morphological characteristics in women have a statistically significant effect on motor performance levels and that the living environment creates differences particularly in fat distribution and some motor performance parameters. These findings reveal the importance of considering morphological characteristics and environmental factors in the planning of physical activity and exercise programs for women living in rural and urban areas.