Periodontal flep cerrahisi sonrası farklı ağız içi antimikrobiyal ajan uygulamalarının klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of different intraoral antimicrobial agent applications after periodontal flap surgery
- Tez No: 1012712
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLEND İNANÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, periodontal flep cerrahisi sonrası erken iyileşme döneminde kullanılan Kloroben (CHX), Listerine (EY) ve Colgate Plax (CPC) ağız gargaralarının klinik parametreler ve hasta temelli değerlendirmeler üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya periodontal flep cerrahisi uygulanmış 30 birey dahil edildi. Hastalar klinikte rutin olarak reçete edilen gargara türüne göre CHX, EY ve CPC olmak üzere üç gruba ayrıldı (n=10). Gingival indeks, plak pozitif bölgelerin yüzdesi ve açılı kanama skoru postoperatif 1., 7. ve 14. Günlerde, erken iyileşme indeksi ise 7. ve 14. Günlerde değerlendirildi. Ayrıca gargaranın tadı, tat değişikliği, tuz algısı, ağız içi tahrişi ve diğer yan etkileri sorgulayan anket uygulandı. Veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: Tüm gruplarda zamanla klinik iyileşme eğilimi gözlendi. Gingival indeks açısından CHX grubunda yalnızca 1.–14. Gün, EY grubunda 1.–7. gün ve 1.–14. Gün, CPC grubunda ise 1.–14. gün ve 7.–14. Gün karşılaştırmalarında anlamlı azalma saptandı. Plak indeksi açısından yalnızca CPC grubunda 1.–14. Gün aralığında anlamlı azalma bulundu. Açılı kanama skorunda CHX grubunda 1.–14. Gün, EY grubunda 1.–7. gün ve 1.–14. Gün, CPC grubunda ise tüm zaman aralıklarında anlamlı azalma gözlendi. Gruplar arası karşılaştırmalarda yalnızca gingival indeksin 1.–7. Gün değişimi açısından EY ve CPC grupları arasında anlamlı fark saptandı. Anket değerlendirmelerinde sınırlı farklılık gözlendi. Sonuç: Periodontal flep cerrahisi sonrası erken dönemde CHX, EY ve CPC klinik iyileşmeye katkı sağlamıştır. Ancak gruplar arasında belirgin ve tutarlı bir üstünlük gösterilememiş, ajanların etkisinin ortaya çıkış zamanı bakımından farklılık gösterebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the effects of Kloroben (CHX), Listerine (EY), and Colgate Plax (CPC) mouthrinses on clinical parameters and patient-reported outcomes during the early healing period after periodontal flap surgery. Method: Thirty individuals who underwent periodontal flap surgery were included. Patients were assigned to three groups according to the mouthrinse routinely prescribed in the clinic: CHX, EY, and CPC (n=10 each). Gingival index, percentage of plaque-positive sites, and angulated bleeding score were assessed on postoperative days 1, 7, and 14, while the early healing index was evaluated on days 7 and 14. In addition, a questionnaire was used to assess taste, taste alteration, salt perception, oral irritation, and other side effects. Data were analyzed using appropriate statistical methods. Results: Thirty individuals who underwent periodontal flap surgery were included. Patients were assigned to three groups according to the mouthrinse routinely prescribed in the clinic: CHX, EY, and CPC (n=10 each). Gingival index, plaque index, and angulated bleeding score were assessed on postoperative days 1, 7, and 14, while the early healing index was evaluated on days 7 and 14. In addition, a questionnaire was used to assess taste, taste alteration, salt perception, oral irritation, and other side effects. Data were analyzed using appropriate statistical methods. Conclusion: CHX, EY, and CPC contributed to early clinical improvement after periodontal flap surgery; however, no clear and consistent superiority was demonstrated among the groups.