Bruksizm hastalarında baş ağrısı, uyku kalitesi, stres bulguları ve kandaki bazı parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of headache, sleep quality, stress symptoms, and certain hematologic parameters in bruxism patients
- Tez No: 1012715
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇAĞRI DELİLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Bruksizm, çiğneme ve öğütme gibi fonksiyonel bir amaç olmaksızın dişlerde sıkma ve/veya gıcırdatma ile karakterize parafonksiyonel bir aktivitedir. Bu aktivite masseter, temporalis ve diğer çiğneme kaslarının kasılması sonucu dişlerin sıkılması veya gıcırdatılması ile görülür. Bruksizm; çiğneme kaslarında hipertrofiye, diş yüzeylerinde aşınmaya, restorasyonların veya dişlerin kırılmasına, aşırı duyarlı ve ağrılı dişlere ve periodontal destek kaybına neden olabilir. Etiyolojisinde fizyolojik ve psikolojik birçok faktör görülmekle beraber, çeşitli ilaçların kullanımı, sigara ve alkol alışkanlığı, alkol tüketimi, kafein tüketimi, bazı uyku rahatsızlıkları (uyku apnesi, gastro-özefagal reflü vb.), stres, çeşitli hastalıklar bruksizmi tetikleyebilmektedir. Bruksizmin multifaktöriyel olması nedeniyle, kesin teşhis için hastanın klinik olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Ağız içi ve ağız dışı yapılan bu muayene sırasında ağız içerisinde yanakta linea alba varlığı, dilde deniz kabuğu şekilli girinti çıkıntıların izlenmesi, dişlerde aşınma ve kırık hatlarının izlenmesi; ağız dışında ise hastanın çiğneme kaslarında hipertrofi ve ağrı, kare yüz görünümü gibi belirteçler teşhisinde yardımcı olmaktadır. Bruksizmin pek çok farklı etkenlerle ilişkili olması, belli parametrelerle korelasyonunu zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte, uyku kalitesinde değişim, stres, çeşitli kan değerleri ve hormonel değişiklikler gibi durumlar bruksizm ile ilişkilendirilmiştir. Bu araştırmanın amacı, bruksizm seviyesi (hafif-orta-şiddetli) ile uyku kalitesi, baş ağrısı, stres bulguları ve kandaki elektrolit değerleri (sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum), bazı nörotransmiterler (seratonin, dopamin), kortizol ve D vitamini değerlendirilerek aralarında bir korelasyon varlığını araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bruxism is a parafunctional activity characterized by clenching and/or grinding of the teeth without a functional purpose such as mastication. This activity occurs as a result of the contraction of the masseter, temporal, and other masticatory muscles, leading to tooth clenching or grinding. Bruxism may result in hypertrophy of the masticatory muscles, wear on tooth surfaces, fracture of teeth or restorations, hypersensitive and painful teeth, and loss of periodontal support. Although both physiological and psychological factors are involved in its etiology, the use of certain medications, smoking and alcohol consumption, caffeine intake, certain sleep disorders (such as sleep apnea and gastroesophageal reflux), stress, and various systemic diseases may trigger bruxism. Due to its multifactorial nature, a definitive diagnosis of bruxism requires a comprehensive clinical examination of the patient. During intraoral and extraoral examinations, several clinical indicators may aid in diagnosis. Intraoral findings include the presence of linea alba on the buccal mucosa, scalloped impressions on the tongue, and evidence of tooth wear or fracture lines. Extraoral findings may include hypertrophy and pain in the masticatory muscles and a square facial appearance. The multifactorial nature of bruxism makes it challenging to establish clear correlations with specific parameters. Nevertheless, alterations in sleep quality, stress levels, various blood parameters, and hormonal changes have been reported to be associated with bruxism. The aim of this study is to investigate the potential correlation between bruxism severity (mild, moderate, and severe) and sleep quality, headache, stress findings, and blood electrolyte levels (sodium, potassium, calcium, and magnesium), as well as certain neurotransmitters (serotonin and dopamine), cortisol, and vitamin D.