Elektronik kütüphane hizmetlerinin kullanımını etkileyen faktörlerin incelenmesi: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde bir uygulama
Investigation of factors affecting the use of electronic library services: An application at Kutahya Dumlupinar University
- Tez No: 1012783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte verdiği hizmetleri elektronik ortama taşıyan kütüphaneler, sundukları geleneksel hizmetleri de elektronik kütüphaneler üzerinden iletmeye başlamışlardır. Kâr amacı gütmeyen hizmet işletmesi olan kütüphanelerin, sundukları elektronik hizmetlerin kullanıcılarının beklenti ve taleplerini karşılayıp karşılamadığını ya da daha iyi nasıl hizmet sunacaklarını öğrenmeleri için hizmetlerini değerlendirmeleri gerekmektedir. Bu çalışma, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bünyesindeki öğretim elemanlarının üniversite kütüphanesi tarafından sunulan elektronik kütüphane hizmetlerini kabulü ve kullanımı ile ilgili bir değerlendirmeyi içerir. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi' nde görev yapan öğretim üye ve elemanlarından elde edilen veri ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesi'ne ilişkin değerlendirmeleri ve kullanım niyetleri ile ilişkisi test edilmiştir. Bu değerlendirme için UTAUT2 ölçeği kullanılmıştır. Veriler anket tekniği ile elde edilmiş, SPSS ve JAMOVI yazılımları ile analiz edilmiştir. Elektronik kütüphane hizmetlerinin kabul ve kullanımını etkileyen en güçlü iki faktörün performans beklentisi ve alışkanlık olduğu; çaba beklentisi ve sosyal etki ile davranışsal niyet arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı, hedonik motivasyonun ise elektronik kütüphane niyet ve davranışı ile negatif yönlü ilişkisi olduğu görülmüştür. Kolaylaştırıcı koşulların, elektronik kütüphane kullanım davranışsal niyeti üzerinde tam aracı role sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Libraries that have moved their services into the electronic environment with technological developments have started to provide their traditional services through electronic libraries. Libraries, which are non-profit service organisations, need to evaluate their services in order to learn whether the electronic services they offer meet the expectations and demands of their users or how they can provide a better service. This study includes an evaluation of the acceptance and use of electronic library services provided by the University Library by the academic staff of Kütahya Dumlupınar University. With the data obtained from the faculty members and staff working at Kütahya Dumlupınar University, their evaluations of Kütahya Dumlupınar University Şehit Astubay Ömer Halisdemir Library and its relationship with their usage intentions were tested. The UTAUT2 scale was used for this evaluation. The data were collected using a questionnaire technique and analysed using SPSS and JAMOVI software. It was found that the two strongest factors influencing acceptance and use of electronic library services are performance expectancy and habit; there is no significant relationship between effort expectancy and social influence and behavioural intention, while hedonic motivation has a negative relationship with electronic library intention and behaviour. Facilitating conditions were found to have a full mediating role on behavioural intention to use the electronic library.