Salisilik asit ve türevlerinin ikincil ligand 1,10-fenantrolinvarlığında Mn(II), Co(II), Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) metal katyonları ilekarışık ligand komplekslerinin sentezi ve yapısal özelliklerininbelirlenmesi
Synthesis and determination of structural properties of mixed-ligand complexes ofMn(II), Co(II), Ni(II), Cu(II), and Zn(II) metal cations with salicylic acid and itsderivatives in the presence of 1,10-phenanthroline as a secondary ligand
  1. Tez No: 1012820
  2. Yazar: TALHA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması kapsamında; Mn(II), Co(II), Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) geçiş metalleri ile 1,10- fenantrolin ve farklı salisilik asit türevlerinin (salisilik asit, 5-sülfosalisilik asit ve 5- nitrosalisilik asit) kullanıldığı koordinasyon kompleksleri sentezlenmiş ve yapısal olarak karakterize edilmiştir. Kompleksler, sulu çözeltide çöktürme yöntemiyle hazırlanmış; elementel analiz, erime noktası tayini, FT-IR ve UV-Vis spektroskopisi ile termogravimetrik analiz (TGA) ve manyetik duyarlılık yöntemleriyle incelenmiştir. Tek kristal formları elde edilebilen iki örneğin kesin moleküler yapıları tek kristal X-ışını kırınımı analizi ile aydınlatılmıştır. Yapısal analiz sonuçlarına göre, Co(II), Ni(II) ve Cu(II) iyonlarının mononükleer yapılar oluşturduğu, Mn(II) kompleksinin ise kendine özgü bir“paddle-wheel”(çarkıfelek) dimerik geometri sergilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, Zn(II) ve 5-sülfosalisilik asit içeren kompleksin (VIII) tek boyutlu (1D) bir koordinasyon polimeri yapısında olduğu tespit edilmiştir. Tüm komplekslerin katı hal dizilimi çok boyutlu supramoleküler ağların oluşumunu sağlayan moleküller arası hidrojen bağları ve π—π etkileşimleri gibi geniş kapsamlı kovalent olmayan etkileşimler tarafından kontrol edilmektedir. Bu karşılaştırmalı çalışma, metal merkezinin ve salisilat halkasındaki sübstitüe grupların, koordinasyon topolojisi ve kristal istiflenmesi üzerindeki belirleyici etkisini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, coordination complexes were synthesized and structurally characterized using transition metals Mn(II), Co(II), Ni(II), Cu(II), and Zn(II) with 1,10- phenanthroline and various salicylic acid derivatives (salicylic acid, 5-sulfosalicylic acid, and 5-nitrosalicylic acid). The complexes were prepared using the precipitation method in aqueous solution and were examined via elemental analysis, melting point determination, FT-IR and UV-Vis spectroscopy, as well as thermogravimetric analysis (TGA) and magnetic susceptibility methods. The precise molecular structures of two samples, for which single crystal forms could be obtained, were elucidated thru single crystal X-ray diffraction analysis. According to the structural analysis results, it has been revealed that Co(II), Ni(II), and Cu(II) ions form mononuclear structures, while the Mn(II) complex exhibits a unique“paddle-wheel”dimeric geometry. Additionally, it has been determined that the complex (VIII) containing Zn(II) and 5- sulfosalicylic acid has a one-dimensional (1D) coordination polymer structure. The solid-state arrangement of all complexes is controlled by extensive non-covalent interactions such as intermolecular hydrogen bonds and π—π interactions, which facilitate the formation of multidimensional supramolecular networks. This comparative study highlights the decisive influence of the metal center and the substituent groups in the salicylate ring on coordination topology and crystal packing.