Deneysel mcfarlane flep modelinde pirfenidonun ve uygulama zamanlamasının flep sağkalımı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Effects of pirfenidone and timing of administration on flap survival in a rat mcfarlane random pattern flap model
- Tez No: 1012860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT USLUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Random paternli deri flepleri, plastik ve rekonstrüktif cerrahide sık kullanılan rekonstrüksiyon yöntemlerinden biri olup, distal bölgede gelişen iskemi ve buna bağlı nekroz, flep başarısını sınırlayan en önemli komplikasyonlardan biridir. Flep nekrozunun patogenezinde iskemi-reperfüzyon hasarı, inflamasyon, oksidatif stres ve mikrosirkülasyon bozuklukları temel rol oynamaktadır. Bu nedenle flep yaşayabilirliğini artırmaya yönelik farmakolojik ajanların araştırılması önem arz etmektedir. Bu çalışmada, antifibrotik, antiinflamatuvar ve antioksidan özellikleri bilinen pirfenidonun, sıçanlarda oluşturulan McFarlane dorsal random paternli deri flebinde flep sağkalımı, histopatolojik iyileşme ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada toplam 5 grup oluşturuldu: sham grubu, kontrol grubu (serum fizyolojik), preoperatif ve postoperatif pirfenidon uygulanan grup, yalnız postoperatif pirfenidon uygulanan grup ve yalnız preoperatif pirfenidon uygulanan grup. Tüm gruplarda standart boyutlarda dorsal deri flebi kaldırılarak yerine adapte edildi. Deney süreci sonunda flep nekroz alanları dijital görüntüler üzerinden ImageJ programı ile analiz edildi. Histopatolojik değerlendirmede epitelizasyon, inflamasyon, anjiyogenez, ödem ve fibrozis parametreleri incelendi. Kolajen organizasyonu Picro Sirius Red boyaması ile değerlendirildi. İmmünohistokimyasal analizlerde CD31 ile mikrovasküler yoğunluk belirlendi. Ayrıca doku ve serum örneklerinde TNF-α, IL-1β, MDA, SOD ve glutatyon peroksidaz düzeyleri ölçülerek inflamasyon ve oksidatif stres düzeyleri analiz edildi. Elde edilen bulgular, pirfenidon uygulanan gruplarda flep nekroz alanının azaldığını, histopatolojik olarak epitelizasyon ve anjiyogenezde artış, inflamasyonda azalma olduğunu göstermiştir. CD31 ile gösterilen mikrovasküler yoğunluk pirfenidon gruplarında anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Biyokimyasal analizlerde ise oksidatif stres belirteçlerinde azalma ve antioksidan enzim düzeylerinde artış saptanmıştır. Özellikle preoperatif ve postoperatif birlikte uygulanan pirfenidon grubunda en belirgin iyileştirici etkinin gözlendiği dikkat çekmiştir. Sonuç olarak, pirfenidonun random paternli deri fleplerinde iskemi-reperfüzyon hasarını azaltarak flep sağkalımını artırdığı; bu etkinin antiinflamatuvar, antioksidan ve anjiyogenez artırıcı mekanizmalar üzerinden gerçekleştiği düşünülmektedir. Pirfenidon, flep cerrahisinde potansiyel bir adjuvan tedavi ajanı olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Random pattern skin flaps are widely used reconstructive techniques in plastic and reconstructive surgery; however, distal ischemia and subsequent necrosis remain the most critical factors limiting flap survival. Ischemia–reperfusion injury, inflammation, oxidative stress, and microcirculatory impairment play key roles in the pathophysiology of flap necrosis. Therefore, investigating pharmacological agents that can enhance flap viability is of great importance. This study aimed to evaluate the effects of pirfenidone, a drug with known antifibrotic, anti-inflammatory, and antioxidant properties, on flap survival, histopathological healing, and biochemical parameters in a rat McFarlane dorsal random pattern skin flap model. A total of five groups were included in the study: sham group, control group (saline), preoperative plus postoperative pirfenidone group, postoperative pirfenidone group, and preoperative pirfenidone group. Standardized dorsal skin flaps were elevated and repositioned in all groups. At the end of the experimental period, necrotic flap areas were analyzed using digital imaging and ImageJ software. Histopathological evaluation included epithelialization, inflammation, angiogenesis, edema, and fibrosis. Collagen organization was assessed using Picro Sirius Red staining. Immunohistochemical analysis with CD31 was performed to determine microvascular density. In addition, tissue and serum levels of TNF-α, IL-1β, MDA, superoxide dismutase (SOD), and glutathione peroxidase (GPx) were measured to evaluate inflammatory and oxidative stress status. The results demonstrated that pirfenidone-treated groups showed a reduction in flap necrosis area, increased epithelialization and angiogenesis, and decreased inflammation. Microvascular density, assessed by CD31 staining, was significantly higher in pirfenidone groups. Biochemical analyses revealed decreased oxidative stress markers and increased antioxidant enzyme levels. The most pronounced therapeutic effect was observed in the group receiving both preoperative and postoperative pirfenidone. In conclusion, pirfenidone enhances flap survival in random pattern skin flaps by reducing ischemia–reperfusion injury. These beneficial effects are likely mediated through its anti-inflammatory, antioxidant, and pro-angiogenic properties. Pirfenidone may represent a promising adjuvant therapeutic agent in flap surgery.