Anormal uterin kanamalı hastalarda uterin kompartmanların volümetrik analizi
Volumetric analysis of uterine compartments in patients with abnormal uterine bleeding
  1. Tez No: 1012902
  2. Yazar: SAMANDAR TAPDIGLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KIYAK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Anormal uterin kanama, premenopozal kadınlarda yaşam kalitesini etkileyen önemli bir klinik sorundur. Bu çalışmada, anormal uterin kanaması olan premenopozal kadınlarda uterus, endometrium, myometrium, subendometrial junction ve saf subendometrial junction hacimleri ile bu hacimlerden elde edilen oranların değerlendirilmesi ve bulguların anormal uterin kanaması olmayan kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Prospektif, girişimsel olmayan olgu- kontrol tipindeki çalışmaya 50 olgu ve 50 kontrol dahil edildi. Tüm katılımcılar transvajinal ultrasonografi ile değerlendirildi. Uterin kompartman hacimleri elipsoid hacim yaklaşımıyla hesaplandı; myometrium hacmi ve kompartman oranları bu ölçümlerden türetildi. Gruplar arasında yaş, gravida ve parite açısından anlamlı fark saptanmadı. Uterus hacmi olgu grubunda 114,84 santimetreküp, kontrol grubunda 82,42 santimetreküp; subendometrial junction hacmi sırasıyla 31,04 ve 17,23 santimetreküp; saf subendometrial junction hacmi 19,79 ve 11,94 santimetreküp; endometrium hacmi ise 7,05 ve 3,16 santimetreküp olarak bulundu ve tümü olgu grubunda anlamlı düzeyde yüksekti. Myometrium/endometrium oranı kontrol grubunda daha yüksekti. Tanısal performans analizinde subendometrial junction hacmi en yüksek eğri altında kalan alan değerini gösterdi. Saf subendometrial junction hacmi ise 0,715 eğri altında kalan alan değeriyle orta düzeyde ayırıcı performans ve yüzde 96 özgüllük sağladı. Bulgular, transvajinal ultrasonografi ile elde edilen uterin kompartman hacimlerinin anormal uterin kanama değerlendirmesinde tamamlayıcı nicel bilgiler sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Abnormal uterine bleeding is an important clinical condition that affects quality of life in premenopausal women. This study aimed to evaluate uterine, endometrial, myometrial, subendometrial junction, and pure subendometrial junction volumes, as well as ratios derived from these volumes, in premenopausal women with abnormal uterine bleeding and to compare the findings with a control group without abnormal uterine bleeding. This prospective, non- interventional case-control study included 50 cases and 50 controls. All participants were evaluated by transvaginal ultrasonography. Uterine compartment volumes were calculated using an ellipsoid volume approach; myometrial volume and compartment ratios were derived from these measurements. There was no significant difference between the groups in age, gravida, or parity. Uterine volume was 114.84 cubic centimeters in the case group and 82.42 cubic centimeters in the control group; subendometrial junction volume was 31.04 and 17.23 cubic centimeters, respectively; pure subendometrial junction volume was 19.79 and 11.94 cubic centimeters, respectively; and endometrial volume was 7.05 and 3.16 cubic centimeters, respectively. All these parameters were significantly higher in the case group. The myometrium/endometrium ratio was higher in the control group. In diagnostic performance analysis, subendometrial junction volume showed the highest area under the curve value. Pure subendometrial junction volume demonstrated moderate discriminatory performance with an area under the curve value of 0.715 and provided 96% specificity. These findings suggest that uterine compartment volumes obtained by transvaginal ultrasonography may provide complementary quantitative information in the evaluation of abnormal uterine bleeding.