Anormal uterin kanamalı hastalarda oral didrogesteron ile levonorgestrel içeren rahim içi araç tedavisinin hayat kalitesi ve cinsel fonksiyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması
A comprasion of the effects of oral dydrogesterone and levonorgestrel releasing intrauterin device on quality of life and sexual function in patients with abnormal uterine bleeding
- Tez No: 733231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PİNAR YALCİN BAHAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı anormal uterin kanama tanısı almış hastalarda oral didrogesteron tedavisi ile levonorgestrel içeren rahim içi araç uygulamasının hastaların yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyonları üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Ağustos 2020-Aralık 2021 tarihleri arasında başvurup 18-45 yaş arası anormal uterin kanama tanısı alıp en az 6 ay oral didrogesteron tedavisi almış 85 hasta ve en az 6 ay önce levonorgestrel içeren rahim içi araç uygulanmış 86 hasta olmak üzere toplam 171 cinsel aktif kadın hasta dahil edildi. Levonorgestrel içeren rahim içi araç (LNG-RİA) uygulanmış grup ve siklik didrogesteron tedavisi verilmiş grup retrospektif olarak toplanıp hastalara prospektif olarak Kısa form 36 (Sf-36); Yaşam Kalite Ölçeği ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI) telekonferans yöntemiyle uygulandı. Elde edilen skorlar kaydedilerek iki grup birbirleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaşları karşılaştırıldığında LNG-RİA grubunda yaş ortalamasının istatiksel olarak anlamlı oranda daha yüksek olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to compare, the effects of oral dydrogesterone treatment and levonorgestrel releasing intrauterin device on patients' quality of life and sexual functions in patients diagnosed with abnormal uterine bleeding. Materials and Methods: This study was done at Health Sciences University Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic on sexually active total 171 women patient who were applied to the clinic between August 2020-December 2021 and were at the 18-45 age range; 85 women diagnosed with abnormal uterine bleeding and treated with oral didrogesteron for at least 6 months and 86 women who were applied levonogestrel releasing intrauterine device at least 6 months before the study. The group of patients who received Levenogestrel releasing intrauterine device (LNG-IUD) and the group of patients treated with cyclic dydrogesterone were collected retrospectively and the patients were applied prospectively Short Form 36 (SF-36); Life Quality Scale and Female Sexual Function Index (FSFI) by Teleconferencing method. The obtained scores were recorded and the two groups were compared to each other. Results: When the ages of the patients were compared, it was observed that the mean age was statistically significantly higher in the LNG-IUD group (