Exploring community features, language practices, and participation in an online language learning community: A netnographic study
Bir çevrimiçi dil öğrenme topluluğunda topluluk özellikleri, dil uygulamaları ve katılımın incelenmesi: Netnografik bir çalışma
  1. Tez No: 1012936
  2. Yazar: ALESSANDRA NICOLOSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekânın çevrimiçi dil edinimini geliştirebildiği bir dönemde, birçok İngilizce öğrencisi hâlâ dil bilgisi düzeltmeleri, telaffuz geri bildirimleri ve kültürel açıklamalar için yabancılardan yardım istemek üzere anonim ve gönüllü temelli bir platform olan Reddit'e yönelmektedir. Bu tez, Reddit bünyesindeki bir alt topluluk olan r/EnglishLearning'i inceleyerek, gönüllülük temelli bir çevrimiçi topluluğun bir dil öğrenme ortamı olarak nasıl işlediğini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, topluluğu Susan Herring'in (2004) altı ölçütünden dördü çerçevesinde, kullanıcıların Reddit kullanım davranışları bağlamında analiz etmekte ve üyelerin İngilizce dili hakkında nasıl tartıştıklarını ve neden çevrimiçi katılım gösterdiklerini incelemektedir. Nitel bir netnografik yaklaşım kullanan, araştırmacı r/EnglishLearning topluluğunda 14 aydan uzun bir süre boyunca (Ocak 2023 – Mart 2024) hem gözlemci hem de aktif bir üye olarak yer almış, gönderiler, yorum dizileri toplamış ve alan notları tutmuştur. Çalışmada Virginia Braun ve Victoria Clarke'ın Yansıtıcı Tematik Analizi (2006, 2022) uygulanmış, topluluk özellikleri, dil pratikleri ve katılım ile ilgili üç araştırma sorusuna odaklanılmıştır. Analiz, r/EnglishLearning'in rol farklılaşması yoluyla işlediğini göstermektedir: ana dili İngilizce olan konuşurlar kendilerini bilgi kaynağı olarak konumlandırırken, ana dili İngilizce olmayan öğrenenler uzmanlık hiyerarşilerini yönetmek için nezaket stratejileri kullanmaktadır. Bilgi aktarılmaktan ziyade birlikte inşa edilmektedir; ana dili İngilizce olan konuşurlar birbirlerinin açıklamalarını geliştirerek ve destekleyici geri bildirim sağlayarak katkıda bulunmaktadır. Bulgular, öğrenenlerin yalnızca sorularına cevap aramakla kalmayıp aynı zamanda doğrulanma ihtiyacı hissettiklerini ve dilbilgisi ile ilgili bilgiler aradıklarını; ana dili İngilizce olanların ise dillerini açıklamanın onlara tatmin sağladığı için katıldıklarını göstermektedir. Bu bulgular birlikte değerlendirildiğinde, r/EnglishLearning'in dijital çağda yeri doldurulamaz bir değer sunduğunu ortaya çıkmaktadır; bunun nedeni yapay zekâdan daha verimli olması değil, insani olmasıdır. Bu sonuçlar ayrıca çevrimiçi dil öğrenme ortamlarına katılmak isteyen eğitimciler ve öğrenenler için pratik çıkarımlar da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
At a time when artificial intelligence can enhance language acquisition online, many English learners still turn to Reddit, an anonymous, volunteer-driven platform, to ask strangers for help with grammar corrections, pronunciation feedback, and cultural explanations. This thesis investigates r/EnglishLearning, a subreddit within Reddit, to understand how a volunteer-driven online community functions as a language learning environment. It analyses the community through four of Susan Herring's (2004) six criteria and explores how its members engage in discussions about the English language and why they participate online. Using a qualitative netnographic approach, the researcher participated as both an observer and an active member in the r/EnglishLearning community for over a 14-month period (January 2023–March 2024), collecting posts, comment threads, and writing field notes. Applying Virginia Braun and Victoria Clarke's Reflexive Thematic Analysis (2006, 2022), the study addressed three research questions concerning community characteristics, language practices, and participation. The analysis shows that r/EnglishLearning operates through role differentiation: native speakers position themselves as knowledge sources, while non-native learners use politeness strategies to navigate expertise hierarchies. Knowledge is not transmitted but collaboratively constructed, as native speakers build on each other's explanations and provide supportive feedback. Findings suggest that learners seek not only answers but also validation and language knowledge, while native speakers participate because explaining their language provides satisfaction. Together, these findings argue that r/EnglishLearning offers something irreplaceable in the digital age, not because it is more efficient than AI, but because it is human. These findings also offer practical insights for educators and learners who want to engage in online language learning spaces.