Mo Yan'ın yaşam ve ölüm yorgunu romanında Çin hikâye anlatıcılığı geleneği
Chinese storytelling tradition in Mo Yan's novel life and death are wearing me out
  1. Tez No: 1012950
  2. Yazar: ERDEM KURTULDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN KİRİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
Özet
Her kültürün uzun bir geçmişe sahip sözlü anlatım geleneği vardır. Bu gelenekler sonraki dönemlerin yazılı edebiyatına sızarak yeni bir toprağın üzerinde türlü biçimlerde çiçek açmıştır.“Mo Yan'ın Yaşam ve Ölüm Yorgunu Romanında Çin Hikâye Anlatıcılığı Geleneği”başlıklı bu çalışmada 2012 yılında Nobel ödülünü kazandığında Hikâye Anlatıcısı başlıklı bir konuşma yapan ve kendini bir yazardan çok bir hikâye anlatıcısı olarak gören Mo Yan'ın eserleri Çin sözlü kültürü ve edebiyatında önemli bir figür olan hikâye anlatıcısı ve hikâye anlatıcılığı geleneği üzerinden incelenmiş, yazarın bu sözlü gelenekten nasıl etkilendiği ve onu eserlerinde nasıl işlediğini ortaya konmaya çalışılmıştır. Mo Yan, Çin uygarlığının mitolojiyle başlayan, öznel hayal gücüne dayanan ve klasik edebiyat dışında bırakılıp halk arasında aktarılan anlatı geleneğini devralır. Bu gelenek Altı Hanedan dönemi zhiguai hikâyelerini, Tang dönemi chuanqi hikâyelerini, Song dönemi huaben hikâyelerini, Yuan dönemi tiyatrolarını, Ming-Qing döneminde konuşma diliyle yazılan fantastik romanları, halk tiyatrosunu ve hikâye anlatıcılığı sanatını kapsar. Çalışmada sözlü kültür ve sözlü edebiyatın türleri tanımlanmış, Çin ve dünya edebiyatından örnekler verilmiş, Mo Yan'ın hikâye anlatıcılığının serüveni yazarın edebiyat dünyasına yeni adım attığı dönemdeki temkinli taklit çabalarından, bilinçli bir başkaldırıyla giriştiği anlatı arayışına, bir anlatıcı olarak aydınlanma, uyanış ve ilham süreçleriyle kendi hikâyelerini anlatma yolunu bulmasına ve sonunda özgürce anlatma bilincine ulaşarak özgün bir anlatı estetiği kurmasına kadar uzanan bir gelişim çizgisinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every culture possesses a long-established tradition of oral narration. Over time, these traditions have permeated written literature, taking root in new literary terrains and flourishing in diverse forms. This study, entitled“Chinese Storytelling Tradition in Mo Yan's Novel Life and Death Are Wearing Me Out,”examines the works of Mo Yan through the figure of the storyteller and the tradition of storytelling, which occupy a central position in Chinese oral culture and literary history. When Mo Yan was awarded the Nobel Prize in Literature in 2012, he delivered a speech titled The Storyteller, in which he explicitly defined himself not merely as a writer but primarily as a storyteller. Taking this self-positioning as its point of departure, the study aims to demonstrate how Mo Yan has been shaped by the Chinese oral tradition and how he has creatively reworked this tradition within his novels. Mo Yan inherits a narrative lineage in Chinese civilization that originates in mythology, relies heavily on subjective imagination, and was historically excluded from the classical literary canon while continuing to circulate among the populace. This lineage encompasses zhiguai tales of the Six Dynasties period, chuanqi narratives of the Tang dynasty, huaben stories of the Song dynasty, Yuan dynasty drama, vernacular fantastical novels of the Ming–Qing period, folk theatre, and the art of oral storytelling itself. Within this framework, the study first defines the major genres of oral culture and oral literature, drawing on examples from both Chinese and world literature. It then traces the evolution of Mo Yan's storytelling practice along a clear developmental trajectory: from his early, cautious attempts at imitation during his initial entry into the literary field, to a phase of conscious rebellion marked by an active search for new narrative forms; from moments of enlightenment, awakening, and inspiration that enabled him to find his own narrative voice, to his eventual attainment of narrative freedom and the construction of a distinctive and original narrative aesthetics.