Dini inancın çevre dostu ürün satın alma niyeti üzerine etkisi
The impact of religious belief on the intention to purchase environmentally friendly products
  1. Tez No: 1012967
  2. Yazar: MAHMUT BALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ARMUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan çağdaş çevre sorunları, sürdürülebilir tüketimi ve çevre dostu ürünlerin kullanımını bilimsel açıdan önemli ve zorunlu bir araştırma konusu haline getirmiştir. Bireylerin çevre bilincine sahip tüketim davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi hem akademik literatür hem de çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle, bireylerin değerleri, inançları ve çevre bilinci düzeyleri, çevre dostu ürünlere yönelik tutum ve davranışlarını önemli ölçüde şekillendirmektedir. Bu bağlamda, dini inancın bireylerin çevresel sorumluluk algılarını ve tüketim tercihlerini etkilediği varsayılmaktadır. Bu çalışma, dini inancın çevre dostu ürün satın alma niyetine etkisini incelemeyi ve bu ilişkiyi tüketici tutumları, öznel normlar, algılanan davranışsal kontrol, değişime açıklık, dini bağlılık, çevre bilinci ve çevre dostu ürün farkındalığı gibi değişkenler çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, çevre dostu ürün satın alma niyetinin gerçek tüketici satın alma davranışına etkisi de araştırılmaktadır. Veriler, 516 katılımcıya uygulanan anket yoluyla toplanmış ve Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Denklem Modellemesi (PLS-SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, tutum, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol, değişime açıklık, dini bağlılık ve çevre bilincinin çevre dostu ürün satın alma niyeti üzerinde olumlu ve anlamlı etkileri olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, dışa bağlılık değişkeni satın alma niyeti üzerinde olumsuz ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Çevre dostu ürünlere ilişkin farkındalık, satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir. Ayrıca, çevre dostu ürün satın alma niyetinin, fiili satın alma davranışı üzerinde güçlü ve olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bulgular, dini inancın çevre dostu tüketim davranışlarını anlamada kritik bir faktör olduğunu göstermekte ve sürdürülebilir tüketim literatürüne katkıda bulunmaktadır. Dahası, çalışma, çevre dostu ürünleri teşvik etmeyi amaçlayan işletmeler ve politika yapıcılar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Contemporary environmental issues caused by human activities have rendered sustainable consumption and the use of eco-friendly products a scientifically significant and imperative research topic. Identifying the factors influencing individuals' environmentally conscious consumption behaviors holds substantial importance both for academic literature and environmental sustainability. Particularly, individuals' values, beliefs, and levels of environmental awareness significantly shape their attitudes and behaviors toward eco-friendly products. Within this context, it is hypothesized that religious belief affects individuals' perceptions of environmental responsibility and their consumption preferences. This study aims to examine the impact of religious belief on the intention to purchase eco-friendly products and to analyze this relationship within the framework of variables such as consumer attitudes, subjective norms, perceived behavioral control, openness to change, religious commitment, environmental consciousness, and awareness of eco-friendly products. Additionally, the effect of the intention to purchase eco-friendly products on actual consumer purchasing behavior is investigated. Data were collected via a survey administered to 516 participants and analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). The analysis results indicate that attitude, subjective norm, perceived behavioral control, openness to change, religious commitment, and environmental consciousness have positive and significant effects on the intention to purchase eco-friendly products. Conversely, the variable of external regulation exhibits a negative and significant effect on purchase intention. Awareness of eco-friendly products did not show a significant effect on purchase intention. Furthermore, the intention to purchase eco-friendly products was found to have a strong and positive effect on actual purchasing behavior. The findings demonstrate that religious belief is a critical factor in understanding eco-friendly consumption behaviors and contribute to the literature on sustainable consumption. Moreover, the study offers valuable insights for businesses and policymakers aiming to promote eco-friendly products.