Berrak hücreli renal hücreli karsinomda prostat spesifik membran antijen ekspresyonunun tanısal ve prognostik rolü
Diagnostic and prognostic role of prostate specific membrane antigen expression in clear cell renal cell carcinoma
- Tez No: 1013019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAĞLAR ÇAKICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Prostat kanserinde yüksek düzeyde eksprese edilen prostat spesifik membran antijeni (PSMA), berrak hücreli renal hücreli karsinom (BHRHK) dahil olmak üzere diğer solid tümörlerinde neovaskülarizasyonunda bulunmuştur. Bu çalışma, BHRHK'de PSMA'nın tanısal ve prognostik rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, Ocak 2020 ile Aralık 2024 tarihleri arasında renal kitle tanısı ile ameliyat edilen, patolojik olarak doğrulanmış BHRHK hastaları dahil edildi. PSMA immünoreaktivitesi, tümör hücrelerinde ve tümörle ilişkili damarlarda ayrı ayrı değerlendirildi. Vasküler boyama, diffüz (>%50 damar immünoreaktif, 2 puan) veya fokal (≤%50, 1 puan) tutulum olarak sınıflandırıldı. Boyama yoğunluğu, güçlü boyama için 3, yaygın zayıf veya fokal güçlü boyama için 2 ve damarların %5'inden azında zayıf veya boyama olmayan için 1 olarak puanlandı. Yoğunluk ve yaygınlık puanlarının toplamı, toplam PSMA puanını oluşturdu; 2 veya 3 puan, negatif PSMA ekspresyonu olarak, 4 veya 5 puan ise pozitif PSMA ekspresyonu olarak tanımlandı. Çalışmaya dahil edilen 96 hastada tümör nekrozu, PSMA-pozitif grupta PSMA-negatif gruba göre anlamlı olarak daha sık görüldü (40,5% ile 11,5%, p=0,025). Hastalıksız sağkalım süresi (DFS) PSMA-negatif hastalarda daha uzundu (24 ile 17 ay, p=0,045). Çok değişkenli analizde, adrenalektomi, metastaz, vasküler invazyon ve tümör boyutu DFS'nin bağımsız risk faktörleri olarak bulundu (sırasıyla p=0,001, p=0,006, p=0,013 ve p=0,047). Charlson Komorbidite İndeksi (CCI) ve adrenalektomi, genel sağkalımı (OS) etkileyen bağımsız risk faktörleri olarak bulundu (sırasıyla p=0,002 ve 0,007). PSMA negatif ve PSMA-pozitif gruplar arasında DFS ve OS açısından anlamlı bir fark görülmedi. BHRHK'de, PSMA pozitifliği tümör nekrozu ile ilişkili bulunmasına karşın, PSMA ekspresyonunun DFS ve OS üzerine belirgin bir etkisi saptanmadı. DFS üzerinde adrenalektomi, metastaz varlığı, vasküler invazyon ve tümör boyutunun; OS üzerinde ise CCI ve adrenalektominin bağımsız risk faktörleri olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Prostate-specific membrane antigen (PSMA), which is highly expressed in prostate cancer, has also been identified in the neovasculature of other solid tumors, including clear cell renal cell carcinoma (ccRCC). This study aimed to evaluate the diagnostic and prognostic role of PSMA in ccRCC. Patients with pathologically confirmed ccRCC who underwent surgery for a renal mass between January 2020 and December 2024 were included. PSMA immunoreactivity was assessed separately in tumor cells and tumor-associated vessels. Vascular staining was classified as diffuse (>50% immunoreactive vessels, score 2) or focal (≤50%, score 1). Staining intensity was scored as 3 for strong staining, 2 for weak diffuse or focal strong staining, and 1 for weak or absent staining in <5% of vessels. The sum of intensity and staining scores constituted the total PSMA score; scores of 2 or 3 were considered PSMA-negative, whereas scores of 4 or 5 were considered PSMA-positive. Among the 96 patients included, tumor necrosis was significantly more frequent in the PSMA-positive group than in the PSMA-negative group (40.5% vs. 11.5%, p=0.025). Disease-free survival (DFS) was longer in PSMA-negative patients (24 vs. 17 months, p=0.045). In multivariate analysis, adrenalectomy, metastasis, vascular invasion, and tumor size were identified as independent predictors of DFS (p=0.001, p=0.006, p=0.013, and p=0.047, respectively). The Charlson Comorbidity Index (CCI) and adrenalectomy were independent predictors of overall survival (OS) (p=0.002 and p=0.007, respectively). No significant differences in DFS or OS were observed between PSMA-negative and PSMA-positive groups.In ccRCC, while PSMA positivity was associated with tumor necrosis, PSMA expression did not demonstrate a significant impact on DFS or OS. Adrenalectomy, presence of metastasis, vascular invasion, and tumor size were independent determinants of DFS, whereas CCI and adrenalectomy were independent predictors of OS.