Yemek deneyimlerini unutulmaz kılan unsurlar: Konsept restoranlara yönelik bir analiz
Factors that make dining experiences memorable: An analysis of concept restaurants
  1. Tez No: 1013059
  2. Yazar: SAKİNE KIZILCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz rekabetçi yiyecek ve içecek sektöründe, tüketicilerin restoran tercihlerini belirleyen faktörler sadece yemeklerin lezzeti ile sınırlı kalmamakta; sunulan atmosfer, hizmet kalitesi ve duyusal uyaranlar gibi unsurların bütünüyle şekillenen“deneyim”kavramı ön plana çıkmaktadır. Özellikle konsept restoranlar, müşterilerine standart bir yeme içme hizmetinin ötesinde tematik ve bütüncül bir atmosfer sunarak farklılaşmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda yürütülen çalışmanın temel amacı; farklı konsept restoranlarda yemek yiyen bireylerin deneyimlerini“unutulmaz”kılan temel unsurların derinlemesine analiz edilerek ortaya çıkarılmasıdır. Nitel araştırma deseninde kurgulanan bu çalışmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılacaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, çeşitliliği sağlamak adına farklı yaş, eğitim ve meslek gruplarından seçilen ve konsept restoran deneyimine sahip 18 yaş üstü katılımcılar oluşturacaktır. Veri toplama sürecinde, literatürdeki örneklem büyüklüğü ve veri doygunluğu ilkeleri gözetilerek toplam 24 katılımcı ile yüz yüze görüşmeler yapılması planlanmaktadır. Katılımcılara yöneltilecek sorular aracılığıyla; restoranın atmosferi, dekorasyonu, personel davranışları, menü sunumu ve ışık-müzik-koku gibi duyusal öğelerin yemek deneyimine etkileri sorgulanacaktır. Elde edilecek veriler içerik analizi ile değerlendirilerek, müşteri sadakatini ve tekrar ziyaret etme niyetini etkileyen“unutulmazlık”faktörleri kategorize edilecektir.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive food and beverage industry, the factors that influence consumers' restaurant preferences are not limited to the taste of the food alone; rather, the concept of“experience,”which is shaped by elements such as atmosphere, service quality, and sensory stimuli, has come to the forefront. In particular, concept restaurants aim to differentiate themselves by offering their customers a thematic and holistic atmosphere that goes beyond a standard dining service. In this context, the main purpose of the present study is to conduct an in-depth analysis of the key factors that make the dining experiences of individuals in different concept restaurants unforgettable. This study is designed within the framework of a qualitative research approach, and semi-structured interview technique will be employed as the data collection tool. The study group will consist of participants over the age of 18 who have previously experienced dining in concept restaurants and who are selected from different age, education, and occupational backgrounds in order to ensure diversity. During the data collection process, face-to-face interviews will be conducted with a total of 24 participants, in line with the principles of sample size in the literature and data saturation. Through the questions directed to the participants, the effects of various elements—such as the restaurant's atmosphere, décor, staff behavior, menu presentation, and sensory components including lighting, music, and scent—on the dining experience will be explored. The data obtained will be evaluated through content analysis, and the“memorability”factors that influence customer loyalty and revisit intention will be categorized.