TDT ülkelerinde hukuki ve fiili küreselleşmenin gelir dağılımı eşitsizliği üzerinde etkisi: Kesirli frekanslı Fourier ARDL yaklaşımı
The impact of de jure and de facto globalization on income inequality in Turkic Council Countries: A fractional frequency Fourier ARDL approach
- Tez No: 1013122
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN UZGÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Gelir dağılımı, bir ülkede ekonomik refahın toplum kesimleri arasında nasıl paylaşıldığını gösteren temel göstergelerden biri olup, sosyal adaletin, toplumsal huzurun ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın sağlanmasında kritik bir rol oynamaktadır. Gelir eşitsizliğinin artması; yoksulluk, sosyal dışlanma ve fırsat eşitsizliği gibi sorunları derinleştirerek ekonomik büyümenin kapsayıcılığını zayıflatmakta ve uzun vadede makroekonomik istikrarı tehdit etmektedir. Bu bağlamda gelir dağılımı yalnızca ekonomik performansın bir sonucu değil, aynı zamanda uygulanan kurumsal, hukuki ve fiili yapıların bir yansıması olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada gelir dağılımı eşitsizliği üzerinde etkili olduğu düşünülen hukuki ve fiili küreselleşme göstergeleri, teorik ve ampirik literatürdeki bulgular dikkate alınarak seçilmiştir. Kesirli Frekanslı Fourier ARDL yöntemi ile gerçekleştirilen analiz sonuçları, TDT ülkelerinde değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığını ortaya koymakta ve hukuki ile fiili küreselleşmenin gelir dağılımı eşitsizliği üzerindeki etkilerinin ülkelere göre farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Income distribution, being one of the fundamental indicators showing how economic welfare is shared among segments of society in a country, plays a critical role in ensuring social justice, social harmony, and sustainable economic development. The increase in income inequality weakens the inclusiveness of economic growth by deepening problems such as poverty, social exclusion, and inequality of opportunity, and threatens macroeconomic stability in the long term. In this context, income distribution is considered not only as a result of economic performance but also as a reflection of the implemented institutional, de jure, and de facto structures. In this study, the de jure and de facto globalisation indicators thought to be effective on income distribution inequality were selected by taking into consideration the findings in the theoretical and empirical literature. The results of the analysis conducted with the Fractional Frequency Fourier ARDL method reveal the existence of a long-term relationship among the variables in the OTS countries and show that the effects of de jure and de facto globalisation on income distribution inequality vary across countries.