Farklı renk ve türdeki zirkonya ve lityum disilikat tam seramik materyallerden Er: YAG lazerin geçiş miktarının ın-vitro olarak değerlendirilmesi
Evaluation of Er: YAG laser transmission through zirconia and lithium disilicate ceramic materials in different shades and structures
  1. Tez No: 1013146
  2. Yazar: İZEL AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT GÖZNELİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Lazerler son zamanlarda tam seramik restorasyonların sökümünde kullanılmaktadır. Lazer ışınının seramik materyalden iletim miktarı, debonding prosedürlerini optimize etmek için önemli bilgiler sağlar. Bu çalışmanın amacı, rezin simanlı ve rezin simansız zirkonya ve lityum disilikat seramik materyaller içinden Er:YAG lazerin iletim miktarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bazıları tek katmanlı, bazıları çok katmanlı yapıya sahip 9 farklı seramik materyal üretilerek 14 tip seramik yapı test edildi. Test edilen yapılar aşağıdaki gibidir: Lityum disilikat CAD/CAM seramiğinin 2 rengi (A1/A3); Lityum disilikat press seramiğinin 2 rengi (A1/A3); Polikromatik lityum disilikat press seramiğinin 2 bölgesi (İnsizal/Servikal); 2 renkte (A1/A3) çok katmanlı (%3-5 mol) zirkonya materyalinin 2 bölgesi; 2 renkte (A1/A3) çok katmanlı (%4-5 mol) zirkonya materyalinin 2 bölgesi (n=10). Rezin siman numuneleri (n=90) üretmek için dual-cure rezin siman kullanıldı. Seramik numuneler, 3, 4 ve 5 W güçlerinde Er:YAG lazer ile rezin simanlı ve simansız olarak ışınlandı. Lazer güç ölçer ile ölçülen iletim değerleri, üç yönlü ANOVA ve Bonferroni testi ile analiz edildi (p<0,05). Bulgular: Farklı seramik materyallerden iletilen lazer güçleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlendi. En yüksek iletim değerinin lityum disilikat CAD/CAM seramiğinin A1 renginde, en düşük ise polikromatik lityum disilikat press seramiğinin servikal bölgesinde olduğu görüldü. Rezin siman uygulaması lazer iletim değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalmaya neden oldu (p<0,001). Sonuç: Lazer debonding işlemlerinde lazer parametrelerinin belirlenmesinde seramik tipi ve renginin yanı sıra çok katmanlı seramik restorasyonların yapısal farklılıkları da göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Lasers have been used for debonding of all-ceramic restorations recently. Transmission ratio of laser through restorations provide valuable information for optimizing debonding procedures. The aim of this study is to evaluate the transmission of Er:YAG laser through zirconia and lithium disilicate ceramic materials with and without resin cement. Materials and Methods: Nine groups of samples, which some had monolayer and some had multilayer structure were produced for testing 14 types of ceramic structures in this study. The tested structures were as follows: 2 shades (A1/A3) of lithium disilicate computer-aided design/computer-aided manufacturing (CAD/CAM) ceramic; 2 shades (A1/A3) of lithium disilicate press ceramic; 2 layers of polychromatic lithium disilicate press ceramic (Incisal/Cervical); 2 regions of strength-gradient multilayered (3-5 mol%) yttria-stabilized zirconia in 2 shades (A1/A3); 2 regions of strength-gradient multilayered (4-5 mol%) yttria-stabilized zirconia in 2 shades (A1/A3)(n=10). A dual-cured resin cement was used to produce cement samples (n=90). The samples were irradiated with 3W, 4W and 5W Er:YAG laser and a transmission test was performed using a laser power-meter. The statistical evaluations were performed using three-way ANOVA and Bonferroni test (p<0,05). Results: Statistically significant differences were observed in the laser transmission amount through different ceramic materials. The highest transmission value was observed in A1 shade of lithium disilicate CAD/CAM ceramic, while the lowest was observed in the cervical region of polychromatic lithium disilicate press ceramic. The presence of resin cement underneath caused statistically significant decrease in the laser transmission value of ceramic materials (p<0.001). Conclusion: In addition to ceramic type and shade, the structural differences of multilayered ceramic restorations should be taken into consideration when determining laser parameters in debonding procedures.