Plantar fasiitli hastalarda extracorporeal shock wave therapy(ESWT) ve myofascial release tekniklerinin tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the treatment effectiveness of myofascial release and extracorporeal shock wave therapy in patients with plantar fasciitis
- Tez No: 1013162
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CIMBIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, plantar fasiit tanısı almış hastalarda extracorporeal shock wave therapy (ESWT) ve myofascial release (MFR) tekniklerinin ağrı, ayak fonksiyonu, yürüme performansı ve yaşam kalitesi gibi durumlar üzerindeki tedavi etkinliklerini karşılaştırmalı olarak incelemek ve MFR'nin ESWT'ye göre tedavi üstünlüğünün olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirildi. Plantar fasiit tanısı almış toplam 114 hasta çalışmaya dâhil edilerek rastgele üç gruba ayrıldı: ESWT grubu (n=38), MFR grubu (n=38) ve kontrol grubu (n=38). ESWT grubuna haftada bir kez olmak üzere 5 hafta süresince ESWT uygulandı. MFR grubuna haftada iki kez olmak üzere 5 hafta boyunca plantar fasya ve posterior yüzeyel zincire yönelik spesifik myofascial release teknikleri uygulandı. Kontrol grubuna çalışma süresi boyunca herhangi bir terapötik müdahale yapılmadı. Tüm katılımcılar tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda Vizüel Analog Skalası (VAS), Ayak Fonksiyon İndeksi (FFI), Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Derneği Arka Ayak Klinik Değerlendirme Sistemi (AOFAS), Roles & Maudsley ağrı skoru, topuk hassasiyet indeksi ve 50 metre süreli yürüme testi ile değerlendirildi. Tedavi öncesi değerlendirmelerde gruplar arasında demografik özellikler ve tüm klinik ölçüm parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Grup içi karşılaştırmalarda, ESWT ve MFR gruplarında tüm değerlendirme parametrelerinde tedavi sonrası tüm takip zamanlarında istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlendi (p<0,05). Kontrol grubunda ise ölçüm parametrelerinde anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Gruplar arası karşılaştırmalarda, ağrı şiddeti, ayak fonksiyonu, yürüme performansı ve yaşam kalitesine ilişkin tüm ölçütlerde her iki tedavi grubunun kontrol grubuna göre anlamlı derecede üstün olduğu belirlendi (p<0,05). Bununla birlikte, MFR grubu; VAS, FFI toplam ve alt ölçekleri, AOFAS ağrı ve fonksiyon skorları, Roles & Maudsley skoru, topuk hassasiyet indeksi ve 50 metre yürüme testi açısından ESWT grubuna kıyasla daha belirgin, hızlı ve kalıcı iyileşmeler gösterdi (p<0,05). Sonuç olarak, plantar fasiitli hastalarda her iki tedavi yöntemi etkili olmakla birlikte, myofascial release tekniklerinin ağrının azaltılması, fonksiyonel iyileşmenin sağlanması ve yürüme performansının artırılması açısından ESWT'ye göre daha etkili ve klinik olarak daha anlamlı sonuçlar sağladığı görülmüştür. Bu bulgular, MFR'nin plantar fasiit rehabilitasyonunda öncelikli ve güçlü bir konservatif tedavi seçeneği olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized controlled study was to compare the effectiveness of myofascial release (MFR) techniques and extracorporeal shock wave therapy (ESWT) on pain, foot function, walking performance, and quality of life in patients with plantar fasciitis, and to determine whether MFR provides superior clinical outcomes compared to ESWT. A total of 114 patients diagnosed with plantar fasciitis were randomly assigned into three groups: ESWT group (n=38), MFR group (n=38), and control group (n=38). The ESWT group received ESWT once weekly for five weeks, while the MFR group underwent specific myofascial release techniques targeting the plantar fascia and posterior superficial myofascial chain twice weekly for five weeks. No therapeutic intervention was applied to the control group. Outcome measures included the Visual Analog Scale (VAS), Foot Function Index (FFI), American Orthopaedic Foot and Ankle Society Ankle-Hindfoot Score (AOFAS), Roles and Maudsley score, heel tenderness index, and the 50-meter walking test. Assessments were performed before treatment, one week after treatment, and at one- and three-month follow-ups. Baseline comparisons revealed no significant differences among the groups regarding demographic characteristics or clinical parameters (p>0.05). Within-group analyses demonstrated statistically significant improvements in all outcome measures in both the ESWT and MFR groups across all post-treatment follow-up periods (p<0.05), whereas no significant changes were observed in the control group. Between-group analyses showed that both treatment groups were significantly superior to the control group in terms of pain reduction, functional improvement, walking performance, and heel tenderness (p<0.05). Notably, the MFR group demonstrated significantly greater and more sustained improvements than the ESWT group in VAS scores, FFI total and subscale scores, AOFAS pain and function scores, Roles and Maudsley scores, heel tenderness index, and 50-meter walking performance (p<0.05). In conclusion, while both ESWT and MFR are effective conservative treatment modalities for plantar fasciitis, myofascial release techniques provide superior clinical outcomes compared to ESWT, particularly in reducing pain and improving functional and walking-related parameters. These findings support the preferential use of MFR in the conservative management of plantar fasciitis.