Narcissus tazetta'nın polen tanelerinden izole edilen polenkit tabakasının UV-B radyasyonuna karşı koruyucu rolünün incelenmesi
Investigation of the protective role of the pollenkit layer isolated from Narcissus tazetta pollen grains aganist UV-B radiation
- Tez No: 1013188
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÇETİNBAŞ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Narcissus tazetta'nın polen tanelerinden izole edilen polenkit tabakasının UV-B radyasyonuna karşı koruyucu rolünü incelemektir. Bu doğrultuda distile su ve etanol ile polen tanelerinden izole edilen polenkit izolatlarının antioksidan kapasiteleri, toplam fenolik ve flavonoid bileşik miktarları, UV-B absorbe etme kapasiteleri ve lipid miktarları analiz edilmiştir. Ayrıca, polenkit tabakasının varlığı ve uzaklaştırılması koşullarında polen tanelerinin UV-B radyasyonuna karşı verdiği yanıtlar polen fraksiyonlarındaki UV-B absorbe edici bileşik miktarları, polen tanelerindeki antioksidan kapasite fenolik ve flavonoid bileşik miktarı gibi biyokimyasal göstergeler ve polen performansını yansıtan canlılık, çimlenme oranı ve polen tüpü uzaması gibi fizyolojik parametreler ile birlikte incelenmiştir. Bulgular, uygulanan UV-B dozuna karşı polenkit tabakasının koruyucu etkisinin antioksidan kapasite, toplam fenolik ve flavonoid bileşik miktarları ile ilişkili olmadığını ortaya koymuş, izolatlarda gözlenen yüksek UV-B absorbe etmek kapasitesinin lipid temelli bileşenler ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, uygulanan UV-B dozuna karşı savunmanın polen tanelerinde antioksidan kapasite ile toplam fenolik ve flavonoid bileşik miktarlarındaki nicel değişimlerle ilişkili olmadığı, buna karşılık sitoplazmik, membran ve sporopollenin fraksiyonlarını kapsayan çok katmanlı bir savunma sistemi üzerinden şekillendiği tespit edilmiştir. Polenkitin uzaklaştırıldığı koşullarda sitoplazmik ve membran fraksiyonlarında UV-B absorbe edici bileşik düzeylerinin azalması, polenkit yokluğunda UV-B'nin hücre içine daha doğrudan ulaştığını ve membran bütünlüğü üzerindeki olumsuz etkinin arttığını ortaya koymuştur. Buna karşın, polenkitin uzaklaştırıldığı koşullarda sporopollenin fraksiyonunda UV-B maruziyeti sonrası UV-B absorbe edici bileşik düzeylerinin korunması, sporopollen tabakasının artan UV-B yükünü absorbe edebilen güçlü bir fotokoruyucu yapı olduğunu göstermiştir. Polenkitin uzaklaştırıldığı polenlerde UV-B maruziyeti sonrası canlılıkta ve polen tüp uzunluğunda gözlenen belirgin azalmalar polenkitin UV-B'ye karşı koruyucu rolünün kritik olduğunu ortaya koymuştur. Mayıs, 2026 MELSE SU DURAK
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the protective role of the pollenkitt layer isolated from the pollen grains of Narcissus tazetta against UV-B radiation. For this purpose, pollenkitt isolates obtained from pollen grains using distilled water and ethanol were analyzed for their antioxidant capacities, total phenolic and flavonoid compound contents, UV-B absorption capacities, and lipid contents. In addition, under conditions of pollenkitt presence and removal, the responses of pollen grains to UV-B radiation were examined together with biochemical indicators such as the amounts of UV-B-absorbing compounds in pollen fractions, antioxidant capacity, and total phenolic and flavonoid compound contents in pollen grains, as well as physiological parameters reflecting pollen performance, including viability, germination rate, and pollen tube elongation. The findings revealed that the protective effect of the pollenkitt layer against the applied UV- B dose was not associated with antioxidant capacity or total phenolic and flavonoid compound contents, and showed that the high UV-B absorption capacity observed in the isolates was related to lipid-based components. In addition, it was determined that defense against the applied UV-B dose in pollen grains was not related to quantitative changes in antioxidant capacity or total phenolic and flavonoid compound contents, but was instead shaped through a multilayered defense system involving the cytoplasmic, membrane, and sporopollenin fractions. Under conditions where pollenkitt was removed, the decrease in UV-B-absorbing compound levels in the cytoplasmic and membrane fractions revealed that UV-B radiation reached the cell more directly in the absence of pollenkitt and that its adverse effect on membrane integrity increased. In contrast, the preservation of UV- B-absorbing compound levels in the sporopollenin fraction after UV-B exposure under conditions of pollenkitt removal showed that the sporopollenin layer is a strong photoprotective structure capable of absorbing increased UV-B loads. The pronounced decreases observed in viability and pollen tube length after UV-B exposure in pollenkitt- free pollen revealed that the protective role of pollenkitt against UV-B radiation. May, 2026 MELSE SU DURAK