Tenis antrenörlerinin antrenörlük yeterlilikleri
Coaching efficacy of tennis coaches
- Tez No: 1013232
- Danışmanlar: PROF. DR. CANSEL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, tenis antrenörlerinin antrenörlük yeterlilik düzeylerini belirlemek ve bu yeterlilik düzeylerinin çeşitli sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de aktif olarak görev yapan 271 tenis antrenörü (181 erkek, 90 kadın) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile Feltz, Chase, Moritz ve Sullivan (1999) tarafından geliştirilen, Myers vd., (2008) tarafından yeniden düzenlenen ve Türkçe uyarlaması Unutmaz ve Gençer (2017) tarafından yapılan Antrenör Yeterlilik Ölçeği-II kullanılmıştır. Ölçek; motivasyon, oyun stratejileri, teknik öğretimi, karakter oluşumu ve fiziksel kondisyon olmak üzere beş alt boyuttan oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 21.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey post-hoc testi kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirlik analizi sonucunda toplam Cronbach Alpha katsayısı 0.940 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre tenis antrenörlerinin genel antrenörlük yeterlilik düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Alt boyutlar incelendiğinde en yüksek ortalamanın karakter oluşumu boyutunda olduğu görülmüştür. Yaş değişkenine göre oyun stratejileri ve toplam ölçek puanında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeninde erkek antrenörlerin teknik öğretim, fiziksel kondisyon ve toplam puanda daha yüksek ortalamaya sahip olduğu görülmüştür. Medeni durum değişkeninde evli antrenörlerin tüm alt boyutlarda ve toplam ölçek puanında daha yüksek yeterlilik düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Eğitim durumu değişkeninde yalnızca teknik öğretim alt boyutunda doktora düzeyindeki antrenörler lehine anlamlı fark bulunmuştur. Antrenörlük kademesi açısından 4. kademe antrenörlerin oyun stratejileri, teknik öğretimi, fiziksel kondisyon ve toplam ölçek puanlarında daha yüksek ortalamalara sahip oldukları belirlenmiştir. Sporculuk geçmişi, antrenörlük deneyim süresi ve milli takım düzeyinde görev yapma değişkenlerinin de antrenörlük yeterlilik düzeylerini anlamlı biçimde etkilediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, tenis antrenörlerinin yeterlilik düzeylerinin sosyo-demografik özelliklere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı ve deneyim, kademe ve uzmanlık düzeyinin yeterlilik üzerinde belirleyici olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the coaching competency levels of tennis coaches and to examine whether these competency levels differ according to various socio-demographic variables. The study was conducted using a descriptive survey model within the quantitative research design. The study group consisted of 271 actively working tennis coaches in Türkiye (181 males and 90 females). Data were collected using a Personal Information Form developed by the researcher and the Coaching Efficacy Scale-II, originally developed by Feltz, Chase, Moritz, and Sullivan (1999), revised by Myers et al. (2008), and adapted into Turkish by Unutmaz and Gençer (2017). The scale consists of five sub-dimensions: motivation, game strategy, teaching technique, character building, and physical conditioning. Data were analyzed using SPSS 21.0 software. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, and Tukey post-hoc tests were employed. The reliability analysis yielded Cronbach's Alpha coefficient of 0.940 for the overall scale. The findings indicated that tennis coaches' overall coaching competency levels were high. Among the sub-dimensions, the highest mean score was found in character building. Significant differences were observed in game strategy and total scale scores according to age. Male coaches demonstrated higher scores in teaching technique, physical conditioning, and overall competency compared to female coaches. Married coaches showed higher competency levels across all sub-dimensions and total scores. A significant difference in favor of doctoral-level coaches was found only in the teaching technique sub-dimension. In terms of coaching level, 4th-level coaches had higher scores in game strategy, teaching technique, physical conditioning, and total competency. Furthermore, prior athletic experience, coaching experience duration, and national team coaching experience significantly influenced coaching competency levels. In conclusion, coaching competency levels of tennis coaches significantly vary according to socio-demographic characteristics, with experience, coaching level, and expertise being key determinants of competency.