Farklı eksantrik hamstring egzersizlerinin hamstring kas kuvveti üzerine etkisinin karşılaştırılması: Modifiye razor curl-nordic hamstring
Comparison of the hamstring muscle strength effects of different eccentric hamstring exercises: Modified razor curl-nordic hamstring
  1. Tez No: 964828
  2. Yazar: BÜŞRA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAİT BURAK AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Literatürde hamstring kas kuvvetini ve sportif performansı artırmada, hamstring yaralanmalarını ise azaltmada sıklıkla kullanılan nordic hamstring egzersizi (NHE) ile ilgili yapılan çalışmalar bulunmasına karşın aynı amaçla uygulanan modifiye razor curl egzersizi (MRCE) ile ilgili sınırlı sayıda çalışma olduğu belirlenmiştir. Bu düşünce ile yapılan çalışmada futbolculara uygulanan 6 haftalık NHE ve MRCE'nin hamstring kas kuvveti ve bilateral kuvvet farkı (BLF) üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 18-23 arasında değişen toplam 45 lisanslı futbolcu katılmıştır. Katılımcılar rastgele yöntemle sadece futbol antrenmanı yapan grup kontrol grubu (KG), futbol antrenmanına ilaveten NHE yapan nordic hamstring egzersiz grubu (NHEG) futbol antrenmanına ilaveten MRCE yapan modifiye razor curl egzersiz grubu (MRCEG) olarak 3'e ayrılmıştır. Egzersiz grupları 6 hafta boyunca, haftada 3 gün ilgili egzersiz protokellerini uygulamıştır. Katılımcıların çalışmanın başında ve 6 haftalık egzersiz programı sonunda olmak üzere iki kez H-Bord cihazı ile hamstring kuvvetleri ve süpermen testi ile bel, kalça ve core kaslarının statik dayanıklılıkları belirlenmiştir. Farklı protokollerin sonuçlarını, ön ve son test ölçümlerini ve protokol*zaman etkileşim etkisini incelemek için, tekrarlanan ölçümler iki yönlü ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
While there are studies in the literature on the Nordic Hamstring Exercise (NHE), which is frequently used to increase hamstring muscle strength and athletic performance and reduce hamstring injuries, there are limited studies on the modified razor curl exercise (MRCE), which is used for the same purpose. With this in mind, the study aimed to compare the effects of 6 weeks of NHE and MRCE applied to soccer players on hamstring muscle strength and bilateral strength difference (BLD). A total of 45 licensed soccer players between the ages of 18 and 23 participated in the study. Participants were randomly assigned to three groups: the control group (CG), which received only soccer training; the Nordic Hamstring Exercise Group (NHEG), which performed NHE in addition to soccer training; and the Modified Razor Curl Exercise Group (MRCEG), which performed MRCE in addition to soccer training. The exercise groups performed the respective exercise protocols 3 days a week for 6 weeks. Participants' hamstring strength was measured twice with the H-Board device, and their static endurance of the waist, hip, and core muscles was measured with the Superman test at the beginning of the study and again at the end of the 6-week exercise program. A two-way ANOVA with repeated measures was used to examine the results of the different protocols, pre- and post-test measurements, and the protocol*time interaction effect.