The impact of emotional intelligence and creativity on classroom management self-efficacy among pre-service EFL teachers
İngilizce öğretmen adaylarında duygusal zeka ve yaratıcılığın sınıf yönetimi öz yeterliliği üzerindeki etkisi
- Tez No: 1013338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ERDEM COŞGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının duygusal zeka ve yaratıcılık için öğretim algılarının sınıf yönetimi öz-yeterlikleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için sıralı açıklamalı karma yöntem araştırma deseni benimsenmiştir. Bu çalışma Türkiye'de yürütülmüştür ve örneklem 18 devlet üniversitesinden seçilmiştir. Araştırmanın nicel verileri uygunluk örneklemesi ile 175 katılımcıyla çevrimiçi olarak paylaşılan Sınıf Yönetimi Öz-Yeterlik Ölçeği, Wong ve Law Duygusal Zeka Ölçeği ve Yaratıcılık için Öğretim Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın nitel aşaması için İngilizce öğretmen adaylarının sınıf yönetimi öz-yeterliği, duygusal zeka ve yaratıcılık için öğretim algıları hakkında düşüncelerini almak için amaçlı örnekleme kapsamında, maksimum çeşitlilik örneklemesi ile seçilen 13 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. SPSS (versiyon 25) üzerinden gerçekleştirilen nicel verilerin analizine göre, katılımcılar yüksek sınıf yönetimi öz-yeterliği, duygusal zeka ve yaratıcılık için öğretim algısına sahiptir. Ayrıca, yaratıcılık için öğretimin sınıf yönetimi öz-yeterliği üzerinde duygusal zekadan daha güçlü bir yordayıcı olduğu görülmüştür. Katılımcıların demografik özellikleri açısından ise yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark bulunmamasına rağmen, öğretim deneyimi açısından önemli sonuçlar bulunmuştur. Dil kurslarında çalışan ve öğretmenlik uygulaması derslerinde 20 ve üzeri mikro/makro öğretim yapan öğretmen adaylarının sınıf yönetimi öz-yeterlikleri anlamlı düzeyde daha yüksek bulunurken, özel ders deneyimi olan öğretmen adaylarının ise yaratıcılık için öğretim algıları daha yüksek bulunmuştur. Duygusal zeka ve yaratıcılık için öğretim ölçeklerinin alt boyut sonuçlarına göre ise öğretmen adayları başkalarının duygularını anlama ve yaratıcılığı bir süreç olarak görme konusunda kendilerini daha yeterli görmektedir. MAXQDA üzerinden nitel veriler için yürütülen tematik analiz sonuçları da nicel sonuçlarla paralellik göstermiştir. Katılımcılar sınıf yönetimini öğrenci katılımını artırarak öğretmenin sınıfta otorite sağlaması olarak yorumlamış ve öğretmenlik mesleğinde deneyim eksikliklerine vurgu yaparak dersin düzenini fazlasıyla bozan öğrencilerle karşılaşmadıklarını belirtmişlerdir. Benzer şekilde, duygusal zekayı öğretmenin öğrencilere karşı empati yapma ve sosyal ilişkilerde duygu düzenleme becerisi olarak tanımlamışlardır. Yaratıcılık için öğretim ise katılımcılar tarafından öğretmenin geleneksel öğretim tekniklerinden ziyade öğrenci merkezli yaklaşımla öğrenci katılımını ve motivasyonunu artırması olarak tanımlanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma etkili bir sınıf yönetimi için duygusal zekanın öğretmen-öğrenci ilişkisinin temeli, yaratıcı öğretimin ise öğrenci katılımını artırmak için önemli bir pedagojik araç olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgulara dayanarak, İngilizce öğretmeni eğitimi alanında gelecekte yapılacak çalışmalara ilişkin çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the impact of pre-service EFL teachers' emotional intelligence (EI) and teaching for creativity (TfC) on their classroom management self-efficacy (CMSE). To this aim, a sequential explanatory mixed-methods design was adopted. This study was carried out in Türkiye, and the sample was from 18 state universities. Quantitative data were collected using Classroom Management Self-Efficacy Instrument (CMSEI), Wong and Law Emotional Intelligence Scale (WLEIS), and the Teaching for Creativity Scale (TfC Scale), which were shared online with 175 participants selected through convenience sampling. For the qualitative phase of the study, semi-structured interviews were conducted with 13 participants selected using purposive sampling based on the maximum variation principle to obtain their thoughts on their CMSE, EI, and TfC perceptions. According to the analysis of the quantitative data performed using SPSS (version 25), the participants have high CMSE, EI, and TfC perceptions. Furthermore, TfC was found to be a stronger predictor of CMSE than EI. While there were no significant differences in age and gender in terms of participant demographics, significant results were found in terms of teaching experience. Teacher candidates working at language courses and conducting 20 or more micro/macro teaching sessions in practicum had significantly higher CMSE, and those with private tutoring experience had much higher TfC perceptions. According to the sub-dimension results of the EI and TfC scales, participants perceive themselves as more competent in understanding the emotions of others and viewing creativity as a process. The thematic analysis results conducted for qualitative data via MAXQDA also showed parallelism with the quantitative results. Participants interpreted classroom management as establishing teacher authority in the classroom by increasing student participation. Emphasizing their lack of experience in the teaching profession, participants stated that they did not encounter students who disrupted the lesson order excessively. Similarly, they defined EI as the teacher's ability to empathize with students and to regulate emotions in social relationships. TfC was defined by the participants as increasing student engagement and motivation through a student-centered approach rather than traditional teaching techniques. Consequently, this study revealed that EI is the foundation of the teacher-student relationship for effective classroom management, and creative teaching is a crucial pedagogical tool for increasing student engagement. Based on these findings, several suggestions were proposed for future research in the field of English language teacher education.