The relationship between distributed leadership, enabling school structure, teacher collaboration, academic optimism and student achievement: A school effectiveness model
Paylaşılan liderlik, kolaylaştırıcı okul yapısı, mesleki işbirliği, akademik iyimserlik ve öğrenci başarısı arasındaki ilişki: Bir okul etkililiği modeli
  1. Tez No: 439102
  2. Yazar: YUSUF İKBAL OLDAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrenci başarısı ile paylaşılan liderlik, kolaylaştırıcı okul yapısı, mesleki işbirliği ve akademik iyimserlik değişkenlerini içeren bir grup okul seviyesi değişken arasındaki ilişkiyi inceleyen bir okul etkililiği modelini test etmektir. Çalışmada kullanılan veri, Adana ilinin 3 ilçesinden toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini rastgele seçilmiş olan 40 resmi okuldan 23053 öğrenci ve 426 öğretmen teşkil etmektedir. Çalışma amaçları doğrultusunda, HLM7 programı kullanılarak Hiyerarşik Lineer Modelleme (HLM) analizi yapılmıştır. HLM öğrenci düzeyindeki verileri onların kayıtlı bulundukları okullara gruplayarak verinin çok düzeyli doğasına uygun bir analiz yapılmasına olanak sağlamıştır. HLM sonuçları akademik iyimserlik değişkeninin alt boyutu olan öğretmenlerin kolektif öz yeterliğinin diğer değişkenlere kıyasen okullar arası öğrenci başarısı farklılıkları ile en güçlü ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, aileye ve öğrenciye olan güven ve engelleyici bürokrasi yapısı değişkenlerinin de okullar arası başarı farkı ile anlamlı bir ilişki içinde olduğu gözlemlenmiştir. Bunların dışında, paylaşılan liderlik, mesleki işbirliği, kolaylaştırıcı okul yapısı ve akademik vurgu değişkenleri ile okullar arası başarı farklılıkları arasında anlamlı bir ilişki gözlemlenmemiştir. Önerilen HLM modeli okullar arası öğrenci başarı farklılıklarının 60.5%'ini açıklamış ve toplam varyasyon içerisinde açıklanmayan okullar arası farklılıkları 7.44% değerine düşürmüştür. Genel olarak değerlendirildiğinde, çalışma sonuçları öğretmenlerin fark yaratacağına olan inançlarının üzerine daha fazla düşülmesi gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, okul-aile ilişkilerinin geliştirilmesinin öğrenci başarısını artırmada etkili olabileceği sonuçlar bağlamında öne sürülebilir. Ek olarak, akademik iyimserlik ve engelleyici bürokrasi gibi kavramların öğrenci başarısına etkileri konusunda özellikle Türkiye gibi merkeziyetçi eğitim sistemine sahip ülkelerde farklı ülkelerde olduğu gibi geçerliliklerinin sağlanması için bir revizyona ihtiyaçları olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to test a school effectiveness model investigating the relationship between student achievement and a set of school-level variables including distributed leadership, enabling school structure, teacher collaboration, and academic optimism. The data for this study were collected from schools located in 3 districts of Adana, Turkey. The sample consisted of 23053 students and 426 teachers from randomly selected 40 public schools. For the purposes of this study, Hierarchical Linear Modeling (HLM) analysis was conducted using HLM7 software. HLM accounted for the multilevel nature of the data by nesting student level data to school level. HLM results revealed that collective efficacy dimension of academic optimism had the strongest relationship with student achievement differences between schools. Further, trust in clients and hindering bureaucracy had significant relationship with between-school variation in student achievement, too. On the contrary, distributed leadership, teacher collaboration, enabling bureaucracy, and academic emphasis did not significantly relate to across-school differences in student achievement. The proposed HLM model explained 60.5% of the between-school variation in student achievement and thus, decreased the unexplained between-school variation among total variation to 7.44%. Overall, the results suggested that more attention on teachers' belief in themselves that they can make a difference is necessary. Also, school-family relationships could be important in increasing student achievement as faculty trust in clients was found to be an important factor. Further, concepts such as academic optimism and hindering bureaucracy may need some revision especially for their validity in highly centralized schooling systems such as Turkey's.