Exploring identity construction, connection, power dynamics in Margaret Atwood's Alias Grace and Cat's Eye through relationalcultural theory
Margaret Atwood'un Kedinin Gözü ve Nam-ı Diğer Grace romanlarında ilişkisel-kültürel teori bağlamında kimlik inşası, bağ kurma ve güçlenme
- Tez No: 1013388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ATEŞCİ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan, doğduğu andan itibaren kaçınılmaz olarak bir etkileşim ağının parçası haline gelir. Bireyler büyüdükçe bu etkileşimler derinleşir ve genişler; bu süreç sadece sosyal varoluşu değil, aynı zamanda duygusal ve psikolojik iyilik halini de şekillendirir. Tıpkı insanlar gibi, kurgusal karakterler de statik varlıklar olarak var olmak yerine, başkalarıyla ve içinde yaşadıkları çevreyle kurdukları etkileşimler sayesinde kimliklerini, büyümelerini ve dönüşümlerini derinden şekillendirirler. İlişkisel olmanın doğasında yatan bu öncülden yola çıkan İlişkisel-Kültürel Teori (RCT) —ilişkilerin insan gelişimi ve iyiliği için vazgeçilmez olduğu fikrine dayanır— bağlantı yoluyla psikolojik gelişimi anlamak için önemli bir çerçeve sunar. Margaret Atwood'un Alias Grace ve Cat's Eye adlı eserleri, her ikisi de karmaşık kişilerarası ilişkiler, ilişkisel travma, güç dengesizlikleri ve kahramanların iyileşme arayışlarını ele aldığından, RCT'nin uygulanması için özellikle verimli bir zemin sunar. Bu tez, kahramanlar Grace Marks ve Elaine Risley'in ilişkisel deneyimlerini inceleyerek, bağlantıların, kopuklukların ve ataerkil ve hiyerarşik toplumların kimliklerini ve psikolojik gelişimlerini nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Bu karşılaştırmalı analiz sayesinde tez, İlişkisel-Kültürel Teorinin edebiyat çalışmalarına uygulanabilirliğini ortaya koymakla kalmayıp, Atwood'un kurgularında kimliğin oluşumu, psikolojik gelişim ve iyileşmede ilişkilerin merkezi rolünü vurgulamakta; aynı zamanda ataerkil ve hiyerarşik toplumların, karşılıklılık ve güven duygusunu egemenlik ve korku ile değiştirerek gelişimi engelleyen bağları nasıl sürdürdüğünü de aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
From birth, a person inevitably becomes part of a network of interactions. As individuals grow, these interactions deepen and expand, shaping not only social existence but also emotional and psychological well-being. Much like humans, rather than existing as static entities, fictional characters' interactions with others and the environment they inhabit profoundly shape their identities, growth, and transformation. Emerging from this inherently relational premise, Relational-Cultural Theory (RCT)—which builds on the idea that relationships are essential to human development and well-being—offers a significant framework for comprehending psychological development via connection. Margaret Atwood's Alias Grace and Cat's Eye offer an especially fertile ground for the application of RCT, as both provide complex interpersonal relationships, relational trauma, power asymmetries, and the protagonists' quests for healing. By examining the relational experiences of the protagonists Grace Marks and Elaine Risley, this thesis explores how connections, disconnections, and patriarchal and hierarchical societies shape their identities and psychological development. Through this comparative analysis, the thesis not only demonstrates the applicability of Relational-Cultural Theory to literary studies but also highlights the central role of relationships in shaping identity, psychological growth, and healing in Atwood's fiction while elucidating how patriarchal and hierarchical societies perpetuate growth-inhibiting connections by replacing mutuality and safety with dominance and fear.