Kadın futbolcularda kinematik, psikofizyolojik ve teknik cevapların incelenmesi: Farklı dar alan oyunlarının karşılaştırılması
Investigation of kinematic, psychophysiological and technical responses in female soccer players: Comparison of different small-sided games
  1. Tez No: 1013396
  2. Yazar: YAĞMUR GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KİLİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı oyuncu sayılarını içeren dar alan oyunlarının (DAO) kinematik, psikofizyolojik ve teknik aktivite cevapları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 20 (yaş: 23.15 ± 5.24 yıl; boy: 168.25 ± 5.51 cm; vücut kütlesi: 58.70 ± 8.21 kg; antrenman deneyimi: 11.65 ± 4.37 yıl) kadın futbolcu katılmıştır. Katılımcılar Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi Seviye 1 sonuçlarına, mevkilerine ve antrenör görüşüne göre gruplara ayrılmıştır. Katılımcılar dört setten oluşan üç farklı DAO formatına katılmışlardır. DAO protokolü, 3v3, 5v5 ve 7v7 olmak üzere üç farklı oyun formatında ve sırasıyla 20 × 30 m, 29 × 35 m ve 35 × 40 m saha boyutlarında uygulanmıştır. Oyunlar, 3v3 oyun için 4 × 3 dk, 5v5 oyun için 4 × 5 dk ve 7v7 oyun için 4 × 7 dk olacak şekilde planlanmış olup setler arasında 2 dakikalık pasif dinlenme uygulanmıştır. Futbolcuların oyun öncesi ve sonrası ruh hali durumları Brunel Ruh Hali Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Algılanan Zorluk Derecesi (AZD) ve Egzersiz ve Keyif Ölçeklerine verilen yanıtlar her set sonunda kaydedilmiş ve analizlerde dört sete ait toplam puanlar kullanılmıştır. Oyunlar sırasında kalp atım hızı (KAH) ve kinematik veriler, KAH monitörü ve Küresel Konumlandırma Sistemi (KKS) analizi aracılığıyla kaydedilmiştir. Teknik aktivitelerin analiz edilebilmesi amacıyla tüm oyunlar video kamera ile kayıt altına alınmıştır. Ölçümlerin yapısından kaynaklanan bağımlılığı modellemek ve dengesiz veri yapısını ele almak amacıyla Doğrusal Karma Model (DKM) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, psikofizyolojik cevaplar açısından KAHort, KAHzirve, %KAHzirve, AZD ve keyif cevaplarında anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir (p>0.05). Brunel ruh hali alt boyutlarından kızgınlık, şaşkınlık, depresyon, yorgunluk, gerginlik ve canlılık alt boyutlarında oyunlar arasında oyun x zaman etkileşiminde anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir (p>0.05). Teknik aktivite cevapları incelendiğinde başarılı pas, başarısız pas, başarılı şut, başarısız şut, top kaybı ve gol aktivitelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir (p<0.05). Bu sonuçlara göre başarılı pas, başarısız pas ve top kaybı teknik aktivitelerinin ortalama skorlarının oyuncu sayısı arttıkça yükseldiği; buna karşın, başarılı şut, başarısız şut ve gol aktivitelerinin ortalama skorlarının oyuncu sayısı azaldıkça arttığı belirlenmiştir. Kinematik cevaplar incelendiğinde, toplam kat edilen mesafe, yürüme (0,7-7,1 km/s), düşük şiddetli koşu (7,2-14,3 km/s) ve orta şiddetli koşu (14,4-19,7 km/s) değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p<0.05). Toplam kat edilen mesafe, yürüme, düşük şiddetli koşu ve orta şiddetli koşu değerlerinde en yüksek mesafenin 7v7 oyun formatında olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, farklı oyuncu sayılarını ve saha boyutlarını içeren oyun formatlarının kadın futbolcularda kinematik, psikofizyolojik ve teknik aktivite cevapları üzerinde farklı etkiler oluşturduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of small-sided games (SSGs) involving different numbers of players on kinematic, psychophysiological, and technical activity responses. Twenty female soccer players (age: 23.15 ± 5.24 years; height: 168.25 ± 5.51 cm; body mass: 58.70 ± 8.21 kg; training experience: 11.65 ± 4.37 years) participated in the study. The participants were divided into groups according to their Yo-Yo Intermittent Recovery Test Level 1 results, playing positions, and the coach's opinion. The participants took part in three different SSG formats, each consisting of four sets. The SSG protocol was implemented in three different game formats — 3v3, 5v5, and 7v7 — with pitch dimensions of 20 × 30 m, 29 × 35 m, and 35 × 40 m, respectively. The games were planned as 4 × 3 min for 3v3, 4 × 5 min for 5v5, and 4 × 7 min for 7v7, with 2 minutes of passive rest between sets. The players' pre- and post-game mood states were assessed using the Brunel Mood Scale. Responses to the rating of perceived exertion (RPE) and the Physical Activity Enjoyment Scale were recorded at the end of each set, and the total mean scores across the four sets were used in the analyses. Heart rate (HR) and kinematic data were recorded during the games using a HR monitor and a Global Positioning System (GPS) analysis, respectively. All games were recorded with a video camera in order to analyze technical activities. A Linear Mixed Model (LMM) was used to model the dependence arising from the structure of the measurements and to address the unbalanced data structure. According to the findings of the study, no significant difference was observed in the game x time interaction between games in terms of psychophysiological responses such as HRmean, HRmax, %HRmax, RPE, and pleasure responses, and Brunel mood sub-dimensions of anger, surprise, depression, fatigue, tension, and vitality (p>0.05). When the technical activity responses were examined, statistically significant differences were determined in successful passes, unsuccessful passes, successful shots, unsuccessful shots, ball losses, and goal-scoring activities (p<0.05). According to these results, the mean scores of successful passes, unsuccessful passes, and ball losses increased as the number of players increased; in contrast, the mean scores of successful shots, unsuccessful shots, and goals increased as the number of players decreased. When the kinematic responses were examined, statistically significant differences were detected in total distance covered, walking (0.7–7.1 km/h), low-intensity running (7.2–14.3 km/h), and moderate-intensity running (14.4–19.7 km/h) variables (p<0.05). It was observed that the greatest distance covered in total distance, walking, low-intensity running, and moderate-intensity running was achieved in the 7v7 game format. The results of this study demonstrated that game formats involving different numbers of players and pitch dimensions produced different effects on kinematic, psychophysiological, and technical activity responses in female soccer players.