Yüksek yağlı diyet ve streptozotocin ile indüklenmiş diyabet modelinde fekal mikrobiyota transplantasyonunun metabolik ve kognitif etkilerinin incelenmesi
Investigation of metabolic and cognitive effects of fecal microbiota transplantation in high fat diet and streptozotocin-induced diabetes model
  1. Tez No: 1013399
  2. Yazar: ŞÜKRÜ EKENLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK ÖZDENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yüksek yağlı diyet ve streptozotosin ile indüklenen diyabet modelinde fekal mikrobiyota transplantasyonunun metabolik parametreler ve kognitif fonksiyonlar üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada YYD ve STZ ile Tip 2 Diyabet modeli için Wistar albino cinsi erkek ratlar kullanılmıştır. Ratlar Kontrol (KNT), Diyabet (DM) ve Fekal Mikrobiyota Transplantasyonu (FMT) uygulanan gruplara ayrılmıştır. Kognitif fonksiyonlar; Açık Alan Testi, T-Labirent ve Morris Su Labirenti testleri ile değerlendirilmiştir. Biyokimyasal analizler kapsamında serum IL-6, IL-10 ve TNF-α düzeyleri ELİSA yöntemiyle belirlenmiştir. Açık alan testinde DM grubunda toplam katedilen mesafe ve ortalama hız değerlerinin, kontrol ve FMT gruplarına göre istatistiksel açıdan ileri düzeyde anlamlı derecede düşük olduğu saptanmıştır. FMT grubundaki ratlarda ise lokomotor aktivitenin ve keşif davranışının, kontrol grubu değerlerine yaklaştığı belirlenmiştir. T Labirent testinde DM grubunda hedef kola ulaşma süresi ve yanlış kola girme sayısının anlamlı düzeyde arttığı (p<0.05), FMT grubunda ise bu süreleri kısaldığı ve hata sayısını kontrol grubu seviyesine benzer olduğu görülmüştür. Morris Su Labirent testinde DM grubunun hedef kadrana geçiş sayısının azaldığı (p=0.036), FMT grubunun ise bellek performansını koruduğu gözlenmiştir. DM grubunda pro-inflamatuar sitokinler olan IL-6 ve Tnf-α düzeylerinin ön teste göre anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir. FMT grubunda ise IL-6 düzeyinin son testte anlamlı derecede azaldığı (p=0.002) ve TNF-α düzeylerinin kontrol grubu seviyelerine yaklaştığı görülmüştür. Anti-inflamatuar bir sitokin olan IL-10 düzeylerinde FMT müdahalesi sonrası sayısal bir artış gerçekleşmiştir. Çalışma bulgularının, FMT'nin diyabetik ratlarda sistemik inflamasyonu baskıladığını ve buna bağlı gelişen bellek kaybı, karar verme güçlüğü gibi kognitif parametrelerde iyileşmeler meydana getirdiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, fekal mikrobiyota trasnplantasyonunun diyabette ortaya çıkabilen nörodejeneratif etkilerine karşı koruyucu bir yaklaşım olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of fecal microbiota transplantation on metabolic parameters and cognitive functions in a high-fat diet and streptozotocin-induced diabetes model. Male Wistar albino rats were used to establish a Type 2 diabetes model using a high-fat diet (HFD) and streptozotocin (STZ). The rats were divided into Control (KNT), Diabetes (DM), and Fecal Microbiota Transplantation (FMT) groups. Cognitive functions were assessed using the Open Field Test, T-Maze, and Morris Water Maze tests. As part of the biochemical analyses, serum IL-6, IL-10, and TNF-α levels were determined using the ELISA method. In the open-field test, the total distance traveled and average speed values in the DM group were found to be statistically significantly lower than those in the control and FMT groups. In the FMT group, however, locomotor activity and exploratory behavior were found to approach the values of the control group. In the T-Maze test, the time to reach the target arm and the number of entries into the wrong arm were found to have increased significantly (p<0.05) in the DM group, while in the FMT group, these times decreased and the number of errors was similar to that of the control group. In the Morris Water Maze test, the number of transitions to the target quadrant decreased in the DM group (p=0.036), while the FMT group maintained its memory performance. It was determined that levels of the pro-inflammatory cytokines IL-6 and TNF-α in the DM group increased significantly compared to the pre-test. In the FMT group, IL-6 levels were found to have decreased significantly in the post-test (p=0.002), and TNF-α levels approached those of the control group. A numerical increase in IL-10 levels, an anti-inflammatory cytokine, was observed following the FMT intervention. The study findings indicate that FMT suppresses systemic inflammation in diabetic rats and leads to improvements in cognitive parameters such as memory loss and decision-making difficulties. These results suggest that fecal microbiota transplantation may serve as a protective approach against neurodegenerative effects that can arise in diabetes.