Sosyal Medya Pazarlama Faaliyetlerinin Marka Sadakati ve Marka İmajı Üzerindeki Etkileri: Bir Araştırma
The Effects of Social Media Marketing Activities on Brand Loyalty and Brand Image : A Study
  1. Tez No: 1013401
  2. Yazar: SEVINJ HUSEYNOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin marka imajı ve marka sadakati üzerindeki etkilerini incelemektir. Dijital teknolojilerin gelişmesiyle birlikte sosyal medya, işletmelerin tüketicilerle etkileşim kurmasında ve pazarlama faaliyetlerini yürütmesinde önemli bir araç hâline gelmiştir. Bu kapsamda araştırmada sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin tüketicilerin marka imajı ve marka sadakatleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri Google Form aracılığıyla elde edilmiş olup çalışma 399 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verile IBM SPSS 27.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde tanımlayıcı istatistikler, normallik testleri, farklılık analizleri, korelasyon, regresyon ve güvenilirlik analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin marka imajını olumlu yönde etkilediğini ve marka sadakatinin oluşumuna katkı sağladığını göstermektedir. Ayrıca sosyal medya etkileşimlerinin tüketicilerin markaya yönelik bağlılık düzeylerini güçlendirdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak sosyal medya pazarlaması, işletmelerin marka imajını geliştirmesinde ve marka sadakati oluşturmasında etkili bir pazarlama aracı olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to examine the effects of social media marketing activities on brand image and brand loyalty. With the development of digital technologies, social media has become an important tool for businesses to interact with consumers and conduct marketing activities. Within this scope, the study evaluates the impacts of social media marketing activities on consumers' brand image perceptions and brand loyalty. The data for the study were obtained via Google Forms, and the research was conducted with 399 participants. The collected data were analyzed using the IBM SPSS 27.0 statistical software package. Descriptive statistics, normality tests, difference analyses, correlation, regression, and reliability analyses were utilized during the analysis process. Research findings indicate that social media marketing activities positively affect brand image and contribute to the formation of brand loyalty. Furthermore, it was determined that social media interactions strengthen consumers' levels of commitment toward the brand. Consequently, social media marketing is considered an effective marketing tool for businesses to enhance their brand image and build brand loyalty.