Suriyeli sığınmacıların sosyalleşme süreçlerine sivil toplum kuruluşlarının etkileri (Adana örneği)
The effects of non-governmental organizations on the socialization processes of Syrian asylum seekers (the case of Adana)
- Tez No: 1013474
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş sonucu Suriye'nin çevre ülkelerine büyük bir göç dalgası başlamış olup bu ülkelerden birisi de Türkiye'dir. Bu göç dalgası, Suriyelilerin göç ettiği kentlerde ekonomik ve kültürel değişimler meydana getirmiştir. Bu kentlerde gündelik hayat, toplumsal etkileşimler ve kamusal karşılaşmalar belirli problem ve dönüşümleri de beraberinde getirmiştir. Bu kentlerden biri de Suriyeli sığınmacıların önemli bir oranda göç ettiği Adana ilidir. Bu çalışmamızda Adana ilindeki Suriyeli sığınmacıların hâkim kültür yapısı ile sosyalleşmelerinde, kamusal hizmetlere erişimlerinde ve gündelik hayat deneyimlerinde sivil toplum kuruluşlarının etkileri incelenmiş olup, sivil toplum kuruluşlarının sosyal uyum açısından nasıl bir ara form işlevi gördüğü ortaya çıkarılmıştır. Nitel araştırma yöntemi çerçevesinde yürütülen saha çalışmasında dört sivil toplum temsilcisi ile yarı yapılandırılmış açık uçlu mülakat tekniği ile görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular betimsel analiz tekniği kullanılarak manuel olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sivil toplum kuruluşları, Suriyeli sığınmacıların Adana'da hâkim kültür ve kamusal alanla kurdukları ilişkide önemli bir rol oynamaktadır. Bu kuruluşların düşünsel yapıları ve faaliyetleri, sosyal uyumun çok katmanlı bir süreç olduğunu gösterirken, sivil toplumun göç yönetiminde yardımcı bir aktör olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the civil war that began in Syria in 2011, a large wave of migration emerged toward neighboring countries, with Turkey being one of the main host countries. This migration wave has brought about economic and cultural changes in the cities to which Syrians have migrated. In these cities, daily life, social interactions, and public encounters have also led to various problems and transformations. One of these cities is Adana, which has received a significant number of Syrian asylum seekers.This study examines the effects of non-governmental organizations on Syrian asylum seekers in Adana, particularly in terms of their socialization within the dominant cultural structure, access to public services, and daily life experiences. It also reveals how these organizations function as an intermediary role in terms of social cohesion.Within the framework of a qualitative research method, fieldwork was conducted through semi-structured, open ended interviews with four representatives of non-governmental organizations. The obtained findings were analyzed manually using the descriptive analysis technique.The results of the research indicate that non-governmental organizations play a significant role in shaping the relationship that Syrian asylum seekers establish with the dominant culture and the public sphere in Adana. The intellectual frameworks and activities of these organizations demonstrate that social integration is a multi-layered process, while also revealing that civil society serves as a supporting actor in migration governance