Bruksizm tanısı konmuş hastaların masseter ve temporal kaslarına kuru iğneleme ve botulinum toksini uygulaması sonrası vas skorlarına ve kas kalınlıklarına olan etkisinin değerlendirilmesi, prospektif ve tek kör çalışma
Evaluation of the effects of dry needling and botulinum toxin application on vas scores and muscle thi̇ckness of masseter and temporal muscles i̇n pati̇ents di̇agnosed with bruxism: A prospective, single-blind study
- Tez No: 1013599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BALABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Giriş: Bruksizm, diş sıkma ve/veya diş gıcırdatma ile karakterize parafonksiyonel bir aktivitedir ve kas hipertrofisi, miyofasiyal ağrı ile temporomandibular eklem bozukluklarına yol açabilmektedir. Bruksizmin tedavisinde farklı yöntemler uygulanmakla birlikte, etkinliği kesin olarak kabul edilmiş standart bir tedavi yaklaşımı bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, bruksizm hastalarında kuru iğneleme, PrabotulinumtoxinA ve AbobotulinumtoxinA uygulamalarının masseter ve temporalis kas kalınlığı ile ağrı şiddeti üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2026 yılında gerçekleştirilen bu çalışmada, 69 bruksizm hastası rastgele üç gruba ayrılmıştır: kuru iğneleme (n=22), PrabotulinumtoxinA (n=23) ve AbobotulinumtoxinA (n=24). Ağrı düzeyi, tedavi öncesinde ve tedavi sonrası 1. ile 3. aylarda Görsel Analog Skala kullanılarak değerlendirilmiştir. Kas kalınlığı ise tedavi öncesinde ve tedavi sonrası 3. ayda ultrasonografi ile ölçülmüştür. İstatistiksel analizlerde uygun parametrik testler kullanılmıştır. Bulgular: Tüm gruplarda ağrı düzeyinde anlamlı azalma saptanmıştır (p<0,001). Özellikle 1. ay değerlendirmesinde, AbobotulinumtoxinA uygulaması ağrıda daha belirgin bir azalma sağlamıştır (p<0,001). Botulinum toksini uygulanan gruplarda kas kalınlığında anlamlı azalma gözlenirken (p<0,001), kuru iğneleme grubunda değişimin sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Genel olarak, botulinum toksininin hem ağrı kontrolünde hem de kas kalınlığının azaltılmasında daha etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç: Tüm tedavi yöntemleri ağrının azaltılmasında etkili olmakla birlikte, özellikle kas hipertrofisi ve ağrı kontrolü açısından botulinum toksini enjeksiyonları daha üstün sonuçlar sağlamaktadır. Kuru iğneleme ise güvenilir bir alternatif yöntem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bruxism is a parafunctional activity characterized by clenching and/or grinding of the teeth and may lead to muscle hypertrophy, myofascial pain, and temporomandibular joint disorders. Although various treatment methods have been proposed for the management of bruxism, there is no universally accepted standard treatment approach. The aim of this study was to compare the effects of dry needling, PrabotulinumtoxinA, and AbobotulinumtoxinA applications on masseter and temporalis muscle thickness and pain severity in patients with bruxism. Materials and Methods: In 2026, 69 bruxism patients were randomly divided into three groups: dry needling (n=22), PrabotulinumtoxinA (n=23), and AbobotulinumtoxinA (n=24). Pain level was measured using the Visual Analog Scale before treatment and at the 1st and 3rd months after treatment; muscle thickness was measured using ultrasonography before treatment and at the 3rd month after treatment. Appropriate parametric tests were used in statistical analyses. Results: A significant decrease in pain level was detected in all groups (p<0.001). AbobotulinumtoxinA provided a more pronounced reduction in pain, especially in the 1st month (p<0,001). While a significant decrease in muscle thickness was observed in the botulinum toxin groups (p<0.001), the change remained limited in the dry needling group. Overall, botulinum toxin was found to be more effective both in pain control and in reducing muscle thickness. Conclusion: All treatment methods are effective in reducing pain; however, botulinum toxin injections provide more superior results, especially in muscle hypertrophy and pain control. Dry needling can be considered a reliable alternative.