A method proposal for the use of tessellation in the design of daylight adaptive facade
Gün ışığına uyarlı cephe tasarımında karolama kullanımı için bir yöntem önerisi
- Tez No: 1013615
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEFA ORHON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
Özet
İç mekânlarda gün ışığı performansının iyileştirilmesi, enerji verimliliği, çevresel sürdürülebilirlik ve kullanıcı konforu ile ilişkili sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada temel bir faktördür. Uyarlanabilir cephe sistemleri, statik cephelere alternatif olarak yaygın biçimde incelenmiş olsa da mevcut çalışmalar ağırlıklı olarak tekil hareket stratejilerine ya da sabit geometrik konfigürasyonlara odaklanmaktadır. Bu nedenle, katlanma temelli hareket stratejileri ile karolama temelli geometrik çeşitliliğin etkileşimi ve bu etkileşimin iç mekân gün ışığı performansı üzerindeki etkileri, yapılandırılmış ve çok ölçütlü bir değerlendirme çerçevesi içinde yeterince ele alınmamıştır. Bu çalışma, farklı geometrilere ve hareket stratejilerine sahip katlanabilir modüllerden oluşan uyarlanabilir bir cephe sistemini inceleyerek söz konusu araştırma boşluğunu ele almaktadır. Araştırmanın temel amacı, farklı katlanma temelli hareket yaklaşımları ile modül geometrilerinin iç mekân gün ışığı performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, önerilen sistem aşamalı, parametrik bir analiz süreci kapsamında değerlendirilmiştir. Gün ışığı performansı; EN 17037 standartlarında tanımlanan eşik değerler, Mekânsal Günışığı Özerkliği (sDA300/50%), Yıllık Güneş Işığı Maruziyeti (ASE1000/250) ve Faydalı Günışığı Aydınlık Düzeyi (UDI100–2000) gibi nicel metrikler ile değerlendirilmiştir. Simülasyonlar Rhinoceros, Grasshopper, Honeybee, Ladybug ve Octopus yazılımları ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, katlanma ve karolama temelli uyarlanabilir cephe sistemlerinin, gün performansı ile kamaşma kontrolü arasında etkin bir denge kurabildiğini ve aynı zamanda iç mekânda homojen bir gün ışığı dağılımı sağlayabildiğini göstermektedir. Hareket stratejileri ve geometrik varyasyon ile performans çıktıları arasındaki ilişkiyi açık biçimde ortaya koyan bu çalışma, bütüncül bir değerlendirme çerçevesi sunmakta ve gün ışığı performansı ile kullanıcı konforunun iyileştirilmesine yönelik uyarlanabilir cephe sistemlerinin tasarım ve optimizasyonuna katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Improving indoor daylight performance is a key factor in achieving sustainable development goals related to energy efficiency, environmental sustainability, and occupant well-being. While adaptive façade systems have been widely studied as alternatives to static envelopes, existing research predominantly focuses on single movement strategies or fixed geometric configurations. As a result, the interaction between folding-based movement strategies and geometric variation in tessellated façade systems, and its implications for interior daylight performance, remains insufficiently examined within a structured, multi-criteria evaluation framework. This study addresses this gap by investigating an adaptive façade system composed of foldable modules with varying geometries and movement strategies. The primary aim of the research is to examine how different folding-based movement approaches and tessellated module geometries influence interior daylight performance and visual comfort. To achieve this, the proposed system was developed and evaluated through a multi-stage, parametric design and analysis process. Daylight performance was assessed using quantitative metrics including Spatial Daylight Autonomy (sDA300/50%), Annual Sunlight Exposure (ASE1000/250), and Useful Daylight Illuminance (UDI100– 2000), in accordance with EN 17037 threshold values. Simulations were conducted using Rhinoceros, Grasshopper, Honeybee, Ladybug, and Octopus. The results demonstrate that folding, tessellation-based adaptive façade systems can effectively balance daylight autonomy and exposure control while maintaining a homogeneous distribution of daylight. By explicitly linking movement strategy and geometric variation to performance outcomes, this study provides a holistic evaluation framework and contributes to the design and optimization of adaptive façade systems for improved daylight performance and user comfort.