Ivf/ICSI tedavisinde over rezervine göre rekombinant ve üriner fsh preparatlarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of recombinant versus urinary fsh according to ovarian reserve in İVF-İCSİ treatment
- Tez No: 581609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Üriner ve rekombinant FSH preparatlarının beklenen farklı over rezervli hastalarda tedavi başarısına ve maliyete etkisinin araştırılması Materyel ve Method: Çalışmamızın materyalini 2014-2018 tarihleri arasında, Zeynep Kamil Çocuk ve Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları Kliniği'nde ilk defa IVF ICSI uygulanan 750 olgu dosyası retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 199 hastanın verileri kullanıldı. Belirlenen dahil edilme kriterlere göre seçilen hastalar beklenen over rezervlerine göre; PKOS (Polikistik over sendromu), açıklanamayan infertilite ve düşük ovaryen rezerv (DOR) olarak gruplandırıldı. Benzer over rezervi gruplarındaki hastaların tedavisinde üriner ve rekombinant FSH (Folikül stimulan hormon) preparatlarının tedavi başarısına etkisi karşılaştırıldı. Bulgular: PKOS hastalarında gebelik sonuçları açısından her iki preparat için de anlamlı fark saptanmadı. Rekombinant grup gebelik oranı %56 , üriner grup gebelik oranı %44 (p=0,750). Siklus iptal oranları, hCG günü endometrial kalınlık ve hCG günü E2 değerler arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Tedavide kullanılan gonadotropin miktarları ve indüksiyon süreleri ise üriner grupta rekombinant gruba göre yüksek bulundu. Üriner grupta kullanılan gonadotropin dozu 1832,58±698,624 IU, rekombinant grup ortalaması ise 1366,07±437,68 (p=0,002). Üriner grup ortalama indüksiyon süresi 9,94±2,03gün, rekombinant grupta ise 8,74±1,65 gün (p=0,009). Gebelik sonuçları arasında fark olmamasına rağmen kullanılan doz ve tedavi süreleri göz önüne alındığında rekombinant grupta ortalama gonadotropin maliyeti siklus başına ortalama 2185,71 TL, üriner grupta ise 1710,408 TL olarak hesaplanmıştır. Üriner grupta maliyet daha düşük olarak görünmekte fakat toplanan oosit sayıları(p=0,004) ve M2 oosit sayıları (p=0,002) rekombinant grupta daha yüksek bulunmuştur. Düşük ovaryen rezerv ve açıklanamayan infertilite grubunda ise rekombinant ve üriner preparatlar arasında gebelik sonuçları, kullanılan gonadotropin dozları, hCG günü endometrial kalınlık ortalamaları, hCG günü E2 değerleri, OPU'da elde edilen oosit sayıları, M2 oosit sayıları, siklus iptal oranları arasında anlamlı fark saptanmamıştır.(p>0,05). Açıklanamayan infertilite grubunda toplanan oosit sayıları rekombinant grupta anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0,001). III Sonuç: PKOS hastalarında KOH için kullanılan gonadotropin miktarı ve indüksiyon süresi üriner grupta anlamlı olarak yüksek bulunmuş fakat siklus başına ortalama maliyetin uFSH (üriner FSH) preparatında daha düşük olduğu bulunmuştur. DOR ve Açıklanamayan infertilte gruplarında rFSH (rekombinant FSH) ve uFSH arasında tedavi sonuçları ve maliyetleri açısından anlamlı fark izlenmemiştir. rFSH ve uFSH preparatları arasında etkinlik maliyeti karşılaştıran daha geniş prospektif randomize klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of urinary and recombinant FSH gonadotropins on the success and cost of treatment in patients with expected ovarian reserve. Materials and Methods: The material of this study was retrospectively analyzed for 750 patients who had IVF ICSI applied for the first time in 2014-2018, Zeynep Kamil Children and Gynecology Education and Research Hospital, Gynecology Clinic. Data of 199 eligible patients were used. Patients selected according to inclusion criteria according to expected ovarian reserves; PCOS (Polycystic ovary Syndrome), unexplained infertility and poor ovarian reserve. The effect of urinary and recombinant FSH (Follicle stimulating hormone) gonadotropins on treatment success in patients with similar ovarian reserve groups was compared. Results: There was no significant difference between the two groups in terms of pregnancy outcomes in PCOS patients. Recombinant group pregnancy rate was 56%, urinary group pregnancy rate was 44% (p = 0.750). Cycle reversal rates, hCG day endometrial thickness and hCG day E2 values were compared and no significant difference was found (p> 0.05). The amount of gonadotropin used in the treatment and induction time were found to be higher in the urinary group than the recombinant group. The mean duration of induction in the urinary group was 9.94 ± 2.03 days and in the recombinant group was 8.74 ± 1.65 days (p = 0.009). Although there was no difference between pregnancy outcomes, the mean gonadotropin cost was calculated as 2185.71 TL per cycle in the recombinant group and 1710,408 TL in the urinary group. In the urinary group, the cost was lower, but the oocyte counts collected (p = 0.004) and M2 oocyte counts (p = 0.002) were higher in the recombinant group. In the poor ovarian reserve and unexplained infertility group, no significant difference was found between recombinant and urinary gonadotropins, pregnancy results, gonadotropin doses, mean endometrial thickness on hCG day, E2 values on hCG day, oocyte counts obtained in OPU, cycle oscillation rates. The number of oocytes collected in the unexplained infertility group was significantly higher in the recombinant group (p = 0.001). V Conclusion: In PCOS patients, the amount of gonadotropin used for COH (Controlled Ovarian Hyperstimulation) and the duration of induction were significantly higher in the urinary group, but the average cost per cycle was lower in the uFSH gonadotropin. Further prospective randomized clinical trials comparing efficacy costs among uFSH (urinary Follicle Stimulation Hormone) gonadotropins are needed.