Nar suyu kullanımının kas içi oksijen saturasyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pomegranate juice use on intramuscular oxygen saturation
  1. Tez No: 1013821
  2. Yazar: BUKET DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ORKUN PELVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, nar suyu tüketiminin egzersiz ve toparlanma sürecindeki etkilerini; kas içi oksijen saturasyonu (SmO₂) düzeyi ve kalp atım hızı değişkenliği (KAHD) parametreleri açısından incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada randomize, çift kör ve çapraz (cross-over) desenli nicel bir araştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmaya 34 sağlıklı erkek gönüllü katılmıştır. Katılımcılar iki farklı günde hem nar suyu (500 ml) hem de plasebo (500 ml mısır nişastası çözeltisi) koşullarına tabi tutulmuş ve uygulamalar arasında en az 48 saat dinlenme süresi bırakılmıştır. İçecek tüketiminin ardından 12 dakikalık Cooper testi uygulanmıştır. Ölçümler dinlenim, egzersiz ve toparlanma (15 dk.) aşamalarında gerçekleştirilmiştir. Kas oksijenlenmesi (SmO₂) NIRS yöntemi ile, deri kıvrım kalınlığı kaliper ile, kalp atım hızı ve RR aralıkları ise nabız bandı aracılığı ile kaydedilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre nar suyu tüketimi, özellikle egzersiz sonrası toparlanma döneminde kardiyovasküler parametreler üzerinde etkili olmuştur. RR değerlerinde nar suyu ve plasebo koşulları arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiş, RR değişkeninde hem eşleştirilmiş karşılaştırmalarda hem de Tekrarlayan Ölçümler ANOVA analizlerinde grup etkisinin anlamlı olduğu görülmüştür. HR değerlerinde de toparlanma süreci boyunca anlamlı değişimler gözlenmiştir. Buna karşın RMSSD değişkeninde grup etkisi anlamlı bulunmasına rağmen zaman etkisi ve grup × zaman etkileşimi anlamlı değildir. Kas oksijenlenmesi (SmO₂) değerlerinde zamana bağlı değişimler görülmüş ancak nar suyu ve plasebo koşulları arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Sonuç: Bu çalışmanın bulguları, akut nar suyu tüketiminin egzersiz sonrası toparlanma döneminde özellikle kardiyovasküler toparlanma parametreleri üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Nar suyu tüketimi RR ve HR yanıtlarında anlamlı değişikliklerle ilişkili bulunurken, kas içi oksijen saturasyonu üzerinde anlamlı bir etki oluşturmamıştır. RMSSD üzerindeki etkilerin ise daha sınırlı olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak nar suyu tüketiminin egzersiz sonrası kardiyovasküler toparlanmayı destekleyebileceği, ancak bu etkinin tüm fizyolojik parametrelerde aynı düzeyde ortaya çıkmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of pomegranate juice consumption on exercise and recovery processes in terms of intramuscular oxygen saturation (SmO₂) levels and heart rate variability (HRV) parameters. Materials and Methods: A randomized, double-blind, crossover quantitative research design was employed in this study. Thirty-four healthy male volunteers participated. Participants were exposed to both pomegranate juice (500 mL) and placebo (500 mL cornstarch solution) conditions on two separate days, with a washout period of at least 48 hours between trials. Following beverage consumption, a 12-minute Cooper test was performed. Measurements were obtained during resting, exercise, and recovery (15 min) periods. Muscle oxygenation (SmO₂) was assessed using near-infrared spectroscopy (NIRS), skinfold thickness was measured using a caliper, and heart rate and RR intervals were recorded using a chest strap heart rate monitor. Results: The findings indicated that pomegranate juice consumption had significant effects on cardiovascular parameters, particularly during the post-exercise recovery period. Significant differences were observed between the pomegranate juice and placebo conditions in RR interval values, and a significant group effect was detected for the RR variable in both paired comparisons and repeated measures ANOVA analyses. Significant changes in heart rate (HR) were also observed throughout the recovery period. In contrast, although a significant group effect was found for RMSSD, neither the time effect nor the group × time interaction was significant. Time-dependent changes were observed in muscle oxygenation (SmO₂) values; however, no significant differences were found between the pomegranate juice and placebo conditions. Conclusion: The findings of this study demonstrate that acute pomegranate juice consumption exerts its most prominent effects on cardiovascular recovery parameters following exercise. While pomegranate juice consumption was associated with significant changes in RR intervals and HR responses, it did not produce a significant effect on intramuscular oxygen saturation. The effects on RMSSD were found to be more limited. In conclusion, pomegranate juice consumption may support post-exercise cardiovascular recovery; however, its effects do not appear to occur at the same magnitude across all physiological parameters.