İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir su kullanımı bilincine yönelik ölçek geliştirme çalışması
Scale development for assessing sustainable water use awareness i̇n third and fourth grade primary school students
- Tez No: 1013952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUMİYE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ilkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir su kullanım bilincine yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek ve cinsiyet, sınıf düzeyi, konut tipi değişkenlerinin sürdürülebilir su kullanım bilincine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın yöntemini kesitsel araştırma deseni oluşturmaktadır. İlkokul öğretim programı ile eşleştirilen 41 maddelik madde havuzu oluşturularak uzman görüşüne sunulmuştur ve üçüncü sınıfa devam eden 28 öğrenciyle pilot uygulama yapılmıştır. Belirlenen ölçek maddeleri, açımlayıcı faktör analizi yapmak amacıyla 2024-2025 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde 446 öğrenciye uygulandıktan sonra 'sürdürülebilir su farkındalığı' ve 'sürdürülebilir su kullanım davranışları' olmak üzere 22 maddeden oluşan iki alt boyuta ulaşılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi için 409 öğrenci ile yapılan çalışma sonucunda ölçeğin iki faktörlü yapısı doğrulanmıştır. Sürdürülebilir Su Kullanım Bilinci Ölçeği'nin güvenirliği ise Cronbach's Alpha katsayı, madde-toplam korelasyon katsayısı ile yeterli düzeyde güvenirlik katsayılarına ulaşılmıştır. Bu çalışma kapsamında ulaşılan bulgular, Sürdürülebilir Su Kullanımı Bilinci Ölçeği'nin ilkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin sürdürülebilir su kullanım bilinç düzeylerinin belirlenmesinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu ayrıca cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerinde kız öğrenciler lehine anlamlı farklılıkların oluştuğunu göstermektedir. İleriki çalışmalarda öğrencilerin sürdürülebilir su kullanımına ilişkin algı ve deneyimlerinin nitel araştırma yöntemleri ile incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a valid and reliable measurement tool for assessing sustainable water use awareness among third and fourth grade primary school students; and to examine the effect of gender, grade level, and housing type variables on sustainable water use awareness. The method of the study is cross-sectional research design. A collection of 41 items aligned with the elementary school curriculum was created and submitted for expert review, and a pilot study was conducted with 28 third-grade students. The determined scale items were administered to 446 students in the second semester of the 2024-2025 academic year for the purpose of conducting exploratory factor analysis, after which two sub-dimensions consisting of 22 items were reached: 'sustainable water awareness' and 'sustainable water use behaviors'. The two-factor structure of the scale was confirmed as a result of a study conducted with 409 students for confirmatory factor analysis. As for the reliability of the Sustainable Water Use Awareness Scale, Cronbach's Alpha coefficient, item-total correlation coefficient and adequate reliability coefficients were obtained. The findings of this study demonstrate that the Sustainable Water Use Awareness Scale is a valid and reliable measurement instrument that can be utilized to discover the sustainable water use awareness levels of third and fourth grade primary school students. Moreover, the study revealed significant differences in favor of female students with respect to gender and grade level variables. In future studies, examination of students' perceptions and experiences regarding sustainable water use should be conducted using qualitative research methodologies.